Turkcell, 5G Testlerinde Dünya Rekoru Kırdı

Akıllı aygıt teknolojisinde ve genel olarak irtibatta bir sonraki kademeye geçiş, 5G teknolojisinin yaygınlaşması ile birlikte gerçekleşecek. Otonom aygıtlar, objelerin interneti üzere pek çok yenilik de 5G ile direkt irtibatlı olarak gelişecek. 

Ülkemizde de 5G çalışmaları devam ediyor. 2023 yılında Türkiye’de 5G kullanımının başlaması bekleniyor. Operatörler, geçtiğimiz aylarda alınan müsaadelerin akabinde 5G altyapı çalışmalarını başlatmıştı. 

Turkcell, 5G’li ticari telefonları kullanarak yaptığı testlerde, 35 GHz bandında tam 2.283 Gbps sürate ulaşmayı başardı. Bu sürat, dünya üzerinde gerçek 5G tecrübesi için yapılan testlerde elde edilen en yüksek sürat oldu. 

Ericsson ile birlikte yapılan çalışmalarda, test için kullanılan telefon ise Oppo’nun 5G uyumlu telefonu Oppo Reno 5G oldu. 

Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin, dünya rekorunu kırdıklarını açıklarken, “Dünyada 5G'nin standartlaşmasıyla ilgi çalışan kuruluşlara üyeyiz. 2017 yılında birinci demo setiyle sürat testimizi yaptık. 2018 yılında Samsung, Ericsson, Huawei ile sürat ve gecikme müddetlerini gösteren testler gerçekleştirdik” biçiminde konuştu. 

Sezgin, 5G’nin suratın ötesinde düşük gecikme müddetleri ve çok ağır kapasiteli kullanım manasına geldiğini söylerken, dünya üzerinde 5G şebekelerinin kurulmaya başladığını da belirtti. Altyapılarının hazır olduğunu söyleyen Sezgin, bu teknoloji ile Sanayi 4.0’ın dalları de değiştireceğini söyledi. 

Gediz Sezgin, 5G için olmazsa olmaz olarak nitelendirdiği fiber altyapı için başka operatörlere de ortak bir altyapı kurma davetinde bulundu. Sezgin, BTK'nın yanı sıra Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile birlikte hareket ettiklerini söylerken, Türk halkına en kısa müddette 5G hizmeti vermek istediklerini de söyledi. 

2.283 Gbps Sürat Ne Demek?

Bu süratte, ortalama büyüklükte 2 saatlik bir sineması indirmeniz 7 saniye sürerken, 12 şarkılık bir albümü indirmek için ise 0.2 saniyeye gereksiniminiz var demektir. Ya da bir kısım Netflix dizisi izlemek istediğinize dizi ortalama 30 saniyede indirilecektir. 

Turkcell, Kasım 2018’de birinci 5G denemesinde bulunmuştu. 1 Nisan’da da 3 büyük kentte 5G sinyali verilerek test yapılmıştı. Turkcell, 5G için yerli ve yabancı pek çok kurumla ortak çalışmalar yürütmeye de devam ediyor.

Başa dön tuşu