Facebook yeniden şaşırtmadı: Telefon numaraları internete düştü

Teknoloji sitesi TechCrunch’ın aktardığına nazaran 133 milyon ABD, 18 milyon İngiltere’de ve 50 milyon da Vietnam’da olmak üzere toplam 419 milyon kayıtlı kullanıcının telefon numaraları korunmasız biçimde internete sızdı. Habere nazaran bu kusur, Facebook sunucusunun bir şifre ile korunmamasından kaynaklandı.

Facebook tekrar şaşırtmadı: Telefon numaraları internete düştü

TechCrunch, Facebook kullanıcılarının bilinen telefon numaralarına karşılık gelen kullanıcı numaralarıyla Facebook veritabanındaki kayıtlı telefon numaralarını karşılaştırdı. Ayrıyeten Facebook’ta şifre yenilemek için kullanılan telefon numaralarına karşılık gelen öteki kayıtlı telefon numaralarını inceledi.

Bazı kayıtlarda kullanıcının ismi, cinsiyeti ve yaşadığı ülke de bulunuyordu.

Söz konusu güvenlik açığının, milyonlarca Facebook kullanıcısının telefon numarasına bu bireylerin kullanıcı numaralarına girerek çarçabuk ulaşılabileceği ve bu bireylerin telefonla dolandırıcılık yahut bu telefonları berbat niyetle kullanmak isteyenlere karşı korunmasız hale getirebileceği belirtiliyor. Facebook sözcüsü Jay Nancarrow ise kullanıcıların telefon numaralarına erişimin kesilmesinden evvel bilgilerin temizlendiğini belirti.

Ancak bu dataların Facebook’tan ne vakit kim tarafından temizlendiği neden temizlendiği ise bilinmiyor.

Facebook uzun bir mühlet yazılımcıların kullanıcıların telefon numaralarına erişimini engellemişti. Ayrıyeten sitede arkadaşların telefon numalarını aramasını daha güç hale getirmişti. Ancak  dataların sızdırılan data tabanına geçtiğimiz ayın sonunda yüklendiği sanılıyor.

Başa dön tuşu