Türkiye’yi Hedef Alan Siber Saldırı %90 Oranında Engellendi

Pazar günü, Türkiye tarihinin gördüğü en büyük siber saldırılardan biri meydana geldi. Siber taarruz nedeniyle bankacılık ve bağlantı operatörleri etkilendi. Uzmanlar, gerçekleşen akının DDOS saldırısı olduğunu açıkladılar. DDOS saldırısında, tıpkı noktaya, tıpkı anda toplu trafik yönlendiriliyor. 

Pazar günü 14:30’da tepeyi bulan taarruzun, perşembe günü başladığı düşünülüyor. Perşembe günü başlayan DDOS saldırısı, bankaların ve operatörlerin sistemlerini gaye aldı. Pazar günü en yüksek gücüne ulaşan atak sistemlerin devre dışı kalmasına neden oldu. 

Uzmanlar, pazar günü tepeyi bulan akının saniyede 100GB ile 2TB ortasında olduğunu açıkladı. Siber güvenlik uzmanları, bu yoğunluktaki bir taarruza karşı teknik tedbir almanın güç olduğunu belirtiyor. 

Hürriyet’in aktardığına nazaran USOM’un (Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi) siber taarruza karşı çalıştığını belirtiyor. Hükümete yakın kaynakların Hürriyet’e yaptığı açıklamaya nazaran siber taarruz yüzde 90 oranında engellendi. Kaynaklar, bir müddet sonra atağın büsbütün bertaraf edileceğini düşünüyor. 

Siber atağın gayesinde olan Türk Telekom ve Garanti Bankası dün birer açıklama yaparak, siber taarruza karşı gruplarının çalıştığını açıklamıştı. DDOS saldırısı, küçük bir oranda devam etmesine karşın yurtiçi ve yurtdışı internet trafiği olağana döndü. 

Başa dön tuşu