Twitch’te Yeni Bit Skandalı Ortaya Çıktı: Ayda 24 Bin Dolar!

Dünyanın en tanınan canlı yayın platformları ortasında yer alan Twitch, geçtiğimiz yıllarda bit skandalı ile gündeme gelmişti. O periyot edinilen bilgilere nazaran çeşitli yollarla kredi kartları çalan şahıslar, yayıncılarla anlaşarak onlara Twitch’in kendi platform içi para ünitesi olan ‘bit’ atıyor, bu sayede çalıntı parayı Twitch’ten elde edilmiş yasal gelir üzere gösteriyor ve bu parayı yayıncılarla paylaşıyorlardı. Bir öbür deyiş ile Twitch, kara para aklamak için bir araç olarak kullanılıyordu.

Şimdiyse mevzuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Kökü kazınamayan bitçilerin, Twitch’te kara para aklamaya devam ettikleri ortaya çıktı. Hatta tezlere nazaran o isimlerden bir tanesi de RonniePEEK isimli bilinen bir yayıncıydı. Twitch Türkiye’nin en ünlü isimleri ortasında yer alan Levo, dün akşam gerçekleştirdiği canlı yayında yayıncının bit gelirlerini göstererek skandalın boyutlarını ortaya çıkardı.

Son bir ayda Twitch’te en çok bit kazanan üçüncü kişi, yalnızca 7.300 takipçi ile 24 bin dolar kazanan bir Türk

Twitch yayıncılarının yarar istatistiklerini gösteren 3. parti bir web sitesi olan Stream Charts datalarına baktığımızda, son bir aylık süreçte tüm dünyada en çok bit çıkarı sağlayan 3. yayıncının LawStream isimli bir Türk olduğunu görüyoruz. Yalnızca 7.300 takipçisi olan LawStream, bir CS:GO yayıncısı olarak biliniyor. İşin farklı yanı, LawStream’in görece az takipçi sayısına karşın bir ayda 24 bin dolar üzere inanılmaz ölçüde bit almış olması.

Stream Charts’ta dikkat çeken tek isim LawStream değil. Hebele ve Kosif isimlerini kullanan Twitch yayıncıları da garip istatistiklere sahip. Hebele’nin yalnızca 76 bin, Kosif’in ise 32 bin takipçiye sahip olduğunu görüyoruz. Bu yayıncıların aylık karları sırası ise 19 bin dolar ve 15 bin dolar olarak kayıtlara geçmiş durumda. 76 bin takipçi birinci etapta kulağa yüksek üzere gelebilir lakin Jahrein, wtcN, Elraen üzere milyonlara ulaşan Twitch yayıncılarının dahi bu bit yararlarının yanına yaklaşamadığını söylemek, neden bu isimlerin dikkat çektiğini açıklamaya yetebilir.

LawStream, Hebele ve Kosif üçlüsü, Twitch Türkiye’nin en tanınan ismi Jahrein’den katbekat fazla bit kazanıyorlar!

Stream Charts’taki filtreleri değiştirdik ve sonuçları Türkiye özelinde inceledik. Ulaştığımız sonuçlar nitekim farklı az evvel bahsini geçirdiğimiz üç yayıncı, Twitch Türkiye’nin son bir ayda en çok para kazanan isimleri. O denli ki Twitch Türkiye denince akla gelen isimler ortasında yer alan Jahrein ve Elraen üzere isimlerden katbekat fazla ‘bit’ kazanıyorlar. Levo’nun ifşa ettiği RonniePEEK isimli yayıncı ile MuzluSoda’nın kuzen olduğu da öne sürülüyor. Şunu belirtmeden geçmeyelim: Stream Charts’a göre Jahrein, son bir ayda 3.487 dolar pahasında bit kazanmış.

Yayıncılardan reaksiyon gecikmedi!

Twitch’te yine patlak veren bit skandalı, başka tanınan yayıncıların da dikkatinden kaçmadı. Kuşkulu yarara sahip bireylerden Hebele’ye yakın bir isim olan ‘pqueen’ ismiyle bildiğimiz Büşra Pelin Baynazoğlu, “Bugün olan olayla alakalı ben de herkes kadar şaşkınım. Bugün herkes ile tıpkı anda öğrendim ve çok üzgünüm. Gerekli aksiyonları grup arkadaşlarımızla birlikte aldık. Herkese sevgiler.” formunda bir açıklama yaptı. Daha evvel RonniePEEK ile birlikte yayın yapmış olan Levo ise canlı yayın sırasında hayli sert değerlendirmelerde bulundu.

Levo’nun son Twitch bit skandalı sonrası açtığı yayından bir kesit

Başa dön tuşu