Snapchat iflas mı ediyor? Kafalarda deli sorular!

Şirket ayrıyeten birden fazla orjinal Snapchat gösterisini iptal etti (uzun müddettir devam eden siyaset ve haber dizisi Good Luck America hariç) ve öbür projeleri rafa kaldırdı. Snap, oyunları ve küçük uygulamaları da bakım moduna aldığını söyledi. Ayrıyeten Snapchat’in Snap Map ve Sounds özelliklerine odaklanmak için bağımsız Zenly ve Voisey uygulamalarını da kapatacak.

Snap, yatırımcılara yolladığı bir notta işten çıkarmaların, proje iptallerinin ve öbür tekrar yapılandırmaların şirkete Nisan-Haziran çeyreğine nazaran yıllık nakit maliyet yapısında yaklaşık 500 milyon dolar tasarruf sağlayacağını söyledi. Sayı, içerik maliyetlerinde 50 milyon dolarlık bir azalmayı içeriyor.

Snapchat iflas mı ediyor? Başlarda mecnun sorular!

Snap CEO’su Evan Spiegel, çalışana yazdığı bir mektupta, “Maalesef, mevcut düşük gelir büyüme oranımız göz önüne alındığında, devam eden değerli kayıplardan kaçınmak için maliyet yapımızı azaltmamız gerektiği açıkça ortaya çıktı. Değerli sermaye rezervleri oluşturmuş ve başka alanlardaki harcamaları azaltarak takımımızın boyutunu küçültmekten kaçınmak için ağır efor sarf etmiş olsak da, artık daha düşük gelir artışımızın sonuçlarıyla yüzleşmeli ve pazar ortamına ahenk sağlamalıyız.” dedi.

Snap, daha geniş bir ekonomik yavaşlamanın yükünü hissediyor. Pay fiyatı bu yıl %80 düştü (ancak işten çıkarmalar ve tekrar yapılanma haberlerini takiben biraz toparlandı). 2022’de şimdiye kadar, şirketin yıldan yıla gelir artışı %8 ve Speigel’in “bu yılın başlarında beklediğimizin çok altında” olduğunu söyledi. Bununla birlikte, Snapchat+ abonelik hizmeti, birinci ayda bir milyondan fazla kullanıcının kaydolmasıyla olumlu bir başlangıç ​​yaptı.

Bu ortada, şirketin liderlik takımı yeni bir görünüme kavuştu. Bu hafta, iki üst seviye reklam yöneticisi, yakında reklam dayanaklı bir katman sunmaya başlayacak olan Netflix için ayrıldı. Snap, eski mühendislik kıdemli lider yardımcısını Jerry Hunter’ı baş işletme vazifelisi konumuna terfi ettirdi. Ayrıyeten, Google’ın İngiltere ve İrlanda lider yardımcısı ve genel müdürü Ronan Harris’i Avrupa, Orta Doğu ve Afrika kısmının lideri olarak getirecek.

Başa dön tuşu