Twitter bahşiş özelliğini resmi olarak duyurdu

Geçtiğimiz günlerde Teknolojioku olarak haberini yaptığımız Bahşiş özelliği Twitter tarafından da resmi olarak duyuruldu. Muhakkak bir abone sayısının üzerindeki kullanıcıların faydalanabileceği bu özellik sayesinde Twitter üzerinden para kazanılabilecek.

Twitter bahşiş özelliğini resmi olarak duyurdu

Konuyla ilgili resmi açıklama Twitter tarafından yazılı olarak yapıldı. Teknolojioku haber merkezine gönderilen açıklamaya nazaran şirketin Tip Jar yani Bahşiş Kutusu ismini verdiği bu yeni özellik sayesinde kullanıcılar sevdikleri bireylere para gönderebilecekler. Para yolla teknikleri ortasında ise Bandcamp, Cash App, Patreon, PayPal ve Venmo üzere seçenekler bulanacak.

İşte Twitter‘ın yazılı olarak yaptığı açıklama:

“Twitter, kullanıcıların maddi dayanak almaları ve de takviye olmaları için yeni yollar yaratma çalışmalarını sürdürüyor. Twitter, bu istikametteki birinci adımını Tip Jar özelliği ile atıyor.

Twitter Kıdemli Eser Yöneticisi Esther Crawford’un açıkladığı bilgilere nazaran; bugünden itibaren, Twitter’ı İngilizce kullanan herkes iOS ve Android için Twitter’daki geçerli hesaplara para gönderebilecek. Şimdilik, Twitter’ı İngilizce kullanan hudutlu sayıda insan profillerine Tip Jar-Bahşiş Kutusu ekleyebilecek ve bahşişleri kabul edebilecek. Bu küme, içerik oluşturucuları, gazeteciler, uzmanlar ve sivil toplum kuruluşlarını içerecek. Yakında, daha fazla kişi profillerine Bahşiş Kutusu ekleyebilecek. Twitter, bu hizmeti İngilizce dışında daha fazla lisana de genişletmek için çalışmalarını sürdürüyor.

“Biz artık Takipler, Retweetler ve Beğenilerin ötesinde birbirinizi desteklemenizi kolaylaştırmak istiyoruz. Bugün, insanların bahşiş gönderip alması için yeni bir yol olan Bahşiş Kutusu’nu tanıtıyoruz” diyen Crawford, açıklamasına Tip Jar ile ilgili şunları söyledi: “Profil sayfasında Takip Et düğmesinin yanında bir Bahşiş Kutusu simgesi görürseniz, bir hesabın Bahşiş Kutusu’nun faal olduğunu anlarsınız. Simgeye dokunduğunuzda, hesabın aktifleştirdiği ödeme hizmetlerinin yahut platformların bir listesini görürsünüz. Hangi ödeme hizmetini yahut platformu tercih ederseniz seçin ve Twitter’dan, seçtiğiniz ölçüde dayanağınızı gösterebileceğiniz seçilen uygulamaya yönlendirileceksiniz. Bugün ekleyebileceğiniz hizmetler ortasında Bandcamp, Cash App, Patreon, PayPal ve Venmo bulunmaktadır. Twitter kesinti yapmaz. Android’de ipuçları Spaces içinde de gönderilebilir”.

Şimdilik yalnızca muhakkak ülkelerde açık olan bu özelliğin ilerleyen devirde Türkiye’de de etkin olması bekleniyor. Öte yandan bu bahşişlerden Twitter’ın kesinti yapmayacağı da açıklandı.

Başa dön tuşu