YouTube’a Yüklediği Videolarla Özgüven Kazanan YouTuber

15 yaşındaki YouTube yıldızı Nikki Lilly, İngiltere Başbakanı ile röportaj yaptı, Junior Bake Off’u kazandı ve Here Comes the Sun’da ukulele sunumunu muvaffakiyetle gerçekleştirdi. Lilly, önümüzdeki ay düzenlenecek British Academy Children’s Awards’da da resmi olarak tanındı ve Bafta Special Award’a kavuşan en genç kişi olacak.

Yani kendisine daima “çirkin” diyen birkaç internet trolünden çok daha ziyadesiyle uğraşacak. Bu genç YouTuber’a, altı yaşındayken epeyce tehlikeli bir hastalık olan “arteriyovenöz malformasyon” teşhisi konuldu. Bu hastalık daha sonrasında kendisinin görünüşünü etkilerken birtakım sıhhat meselelerine da sebep oldu.

Özgüven

İki yıl sonra YouTube’a görüntüler yüklemeye başlayan Lilly, birinci başlarda görüntülerinin yorum kısımlarını kapattı. Genç YouTuber daha sonra bu görüntülerin, özgüvenini arttırmasına yardımcı olduğunu fark etti. Ortadan geçen yedi yılın akabinde bir milyondan fazla aboneye ulaşan Lilly, makyaj görüntüleri çekiyor, siber zorbalık hakkında konuşuyor ve ailesiyle eğlenceli vakit geçiriyor.

40’dan fazla ameliyat geçiren Lilly, BBC Two’ya verdiği röportajda “Kendini internete koyar koymaz, kendini dünyaya açmış oluyorsun. Hasebiyle olumlu youmlarla birlikte olumsuz yorumlar da alıyorsun. Birinci başladığımda ‘çok çirkinsin’ yorumu aldım” dedi.

O vakitler bu yorumlardan çok fazla etkilendiğini söyleyen genç YouTuber, özgüveninin şu ankine nazaran daha düşük olduğunu ve özgüvenini görüntülerle kazandığını söylüyor. Bu üslup çok fazla yorum aldığını söyleyen Lilly, artık neredeyse bağışıklık kazandığını söylüyor.

2018 yılından bu yana CBBC’de Nikki Lilly Meets isimli kendi gösterisini sunan YouTuber, periyodun İngiltere Başbakanı Theresa May ve Jeremy Corbyn üzere isimlerle röportajlar yaptı. Bafta’nın çocuk komitesi lideri Helen Blakeman, “Nikki, kendi nesline öncü oluyor. Nikki’nin çalışmalarını ve olağanüstü cesaretini gördüğüm için çok mutluyum” dedi.

Olumlu iletiler yaymak için vlog platformları kullanırken maruz kalınan toplumsal baskının da farkında. YouTube, Instagram ve Twitter üzere platformlarda kendisi olumlu iletilerin yanı sıra epey olumsuz iletiler da alıyor. Lakin kendisi “Farklı görünsem de kendimi değiştirmeye çalışmadım” diyor.

Başa dön tuşu