Twitter, Elon Musk’ı destekleyen eski çalışanına milyonlarca dolar ödeyecek

Dünyanın en kıymetli toplumsal medya platformlarından biri olan Twitter, neredeyse Nisan ayından bu yana değişik bir kişiliğe bürünmüş durumda. Yıla epeyce yeterli başlayan ve neredeyse her hafta yeni bir özelliğini duyuran Amerikalı toplumsal medya platformu, daha sonra Elon Musk’ın evvel bir kısmını sonra ise tamamını satın almak teşebbüsüyle bir anda eksen kayması yaşamıştı. Uzun bir müddettir Twitter ismi ile Elon Musk ismi birbirinden ayrılmaz bir halde haberleştirilirken, bugün ortaya çıkan son dakika haberleri ise, gündeme bomba üzere düştü.

Geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan ve ismi Peiter Zatko olan eski Twitter güvenlik şefi tarafından ortaya atılan tezler bir anda Elon Musk’ın kendisine can simidi üzere sarılmasına neden olmuş ve bu durum Twitter’ı bir epey güç duruma sokmaya başlamıştı. O denli ki Zatko yaptığı açıklamalarda Twitter’ın hem kullanıcılarını hem de yasal mercileri kandırdığını sav etmiş, birçok şeyin görüldüğü üzere olmadığını lisana getirmeye başlamıştı. Tabi bu tezlerin akabinde tarafların birbirini mahkemeye verdiğini de hatırlatalım.

Twitter, Elon Musk’ı destekleyen eski çalışanına milyonlarca dolar ödeyecek

Ancak bugün ortaya çıkan bir bilgiye nazaran toplumsal medya devi ile eski çalışan arabulucu sayesinde kendi ortalarında anlaşmışlar. Bu muahedeye nazaran, eski şef şirketten çıkarılması yüzünden ziyana uğradığı ve kendi hesaplamalarına nazaran 10 milyon doları geçen maaş + ikramiye + kıdem tazminatı üzere alacaklarının tamamından vazgeçmesi karşılığında Twitter’dan 7 milyon dolar alacak.

Twitter’ın bu ödemeyi yapma koşullarının başında ise Peiter Zatko’nun yasal olarak çağrılmadığı ve mecbur kalmadığı müddet boyunca eski işiyle alakalı bir açıklama yapmaması ve Twitter’ı sıkıntı duruma düşürecek hiçbir bilgi paylaşmaması olmuş. Bakalım Elon Musk, Twitter’ın bu atağı karşısında ne yapacak?

Başa dön tuşu