Twitter hamlesi Elon Musk’a tamı tamına 65 milyar dolar kaybettirdi!

Elon Musk’ın Twitter serüveni şu an için olumsuz bitmiş üzere görünüyor. Bildiğiniz üzere dünyanın en varlıklı insanı, 25 Nisan tarihi itibariyle Twitter’ın tamamını satın almak istediğini açıklamış, bununla birlikte dün yaptığı açıklamayla birlikte bot hesapların düşündüğünden çok daha fazla olmasını mazeret ederek bu alım sürecini iptal ettiğini duyurmuştu. Her ne kadar Twitter idaresi, Elon Musk’ın kelam verdiği üzere alım kurallarına riayet etmesi gerektiğinden hareketle ünlü milyarderi dava edeceğini açıklasa da, şu an için Elon Musk bu alım işini başta bitirmiş üzere görünüyor.

Ancak ortaya çıkan son datalar, Elon Musk’ın Twitter serüveninin kendisine çok değerliye patladığını gösterdi. Buna nazaran Musk’ın Twitter açıklamasını yaptığı gün 998,02 dolar düzeyinde seyreden Tesla payları, dünkü son açıklamadan sonra 752,29 dolarak kadar geriledi. Bunun manası ortadan geçen yaklaşık 2,5 ayda Tesla payları yaklaşık %24 kıymet kaybı yaşadı.

Twitter atılımı Elon Musk’a tamı tamına 65 milyar dolar kaybettirdi!

Eğer bütün büyük şirket paylarının düştüğünü ve bunun yalnızca Tesla ile alakalı bir durum olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Zira birebir müddet içerisinde S&P 500 ortalama %9,2 bedel kaybı yaşarken, Dow Jones’daki ortalama düşüş ise %7,9 ile sonlu kaldı. Yani anlayacağınız Tesla paylarındaki bu düşüş yalnızca şirkete ve tabi ki Elon Musk’a bağlı bir reaksiyon olarak kayıtlara geçti.

Tesla paylarının yanında her ne kadar tamamına olmasa bile, milyarder ismin hala %9,2’sine sahip olduğu Twitter paylarında de yaşanan kıymet kaybı dikkate alındığında, Elon Musk’ın 2,5 ay içerisinde servetinin en az 65 milyar dolarlık kısmını kaybettiği anlaşılıyor. Ne diyelim, Allah öteki keder vermesin.

Başa dön tuşu