WhatsApp gizlilik konusunda geri adım atmıyor!

WhatsApp‘taki dataları Facebook iş ortakları ile paylaşmayı mecburî kılması ülkemizde büyük bir reaksiyon oluşturmuştu. Son birkaç gündür reaksiyonların artması üzerine Facebook cephesinden açıklama geldi.

Açıklamaya nazaran Facebook, WhatsApp‘taki bilgileri alma konusundaki ısrarını sürdürüyor. Teknolojioku‘ya bahisle ilgili olarak uzun bir açıklama gönderen Facebook, data paylaşımı konusunda bir değişiklik olmadığını da sav ediyor. Öte yandan Facebook‘un bu onay verme zorunluluğunu AB ülkelerinde yürürlüğe sokmadığını da belirtelim.

WhatsApp kapalılık konusunda geri adım atmıyor!

İşte Facebook’un mevzu ile ilgili olarak haber merkezimize gönderdiği açıklama metni:

WhatsApp’tan Güncellenen Şartlara Ait Bilgilendirme:

WhatsApp olarak insanların uygulama üzerinden alışveriş yapmalarını ve işletmelerden dayanak almalarını kolaylaştırmak istiyoruz. Şeffaflığı daha da artırmak ve işletmelerin WhatsApp üzerinden müşterileriyle bağlantılarına yardımcı olmak ismine, saklılık siyasetimizi güncelliyoruz. Bu sayede, işletmeler ana şirketimiz Facebook üzerinden inançlı hosting hizmeti alma seçeneğine sahip olabilecekler. Bu güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile bilgi paylaşımını değiştirmiyor. Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar insanların arkadaşlarıyla yahut aileleriyle özel olarak nasıl bağlantı kurduğunu etkilemiyor. Gelecek ay boyunca kullanıcılarımızın gözden geçirmelerine müddet tanımak ismine yeni siyasetimizi şimdiden WhatsApp aracılığıyla paylaşıyoruz.

Son güncelleme ve bunun kullanıcılarımız için ne manaya geldiğiyle ilgili daha fazla bilgi almak için WhatsApp Yöneticisi Will Cathcart’ın açıklamalarınave aşağıdaki soru-cevaplara göz atabilirsiniz:

Bu güncelleme WhatsApp’ın Facebook ile olan ilgisini nasıl etkiliyor?

 • Bu güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile bilgi paylaşımını değiştirmiyor. Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar insanların arkadaşlarıyla yahut aileleriyle özel olarak kurduğu bağlantısı etkilemiyor.
 • WhatsApp olarak insanların kapalılığını muhafazaya büyük kıymet veriyor ve zımnilik siyasetlerini kullanıcılarımız ile paylaşıyoruz. Bir ay boyunca yeni politikayı gözden geçirmeleri için müddet tanımak ismine kullanıcılarımızla WhatsApp üzerinden bu değişiklikler hakkında direkt bağlantı kuruyoruz.

Facebook’un bu güncelleme ile WhatsApp bildirilerine erişimi olacak mı?

 • WhatsApp üzerinden arkadaşlarınızla ve ailenizle yaptığınız görüşmeler ve mesajlaşmalar, uçtan uca şifreleme ile korunur.
 • Uçtan uca şifreleme, yolladığınız fotoğrafın, ses kaydının, görüntünün ya da bildirinin yalnızca sizin tarafınızdan ve konuştuğunuz kişi tarafından okunduğunu/dinlendiğini garanti eder.
 • Üçüncü şahıslar, WhatsApp ya da Facebook bile, bu içerikleri göremez.
 • Bunun sebebi, uçtan uca şifreleme sayesinde iletilerinizin bir kilitle teminat altına alınmasıdır ve yalnızca alıcı ve siz bu kilidi açıp okuma yetisine sahipsinizdir.

Bu güncelleme Türkiye’deki kullanıcılar için ne manaya geliyor?

 • Tüm kullanıcılar için olduğu üzere, Türkiye’deki kullanıcılar da üstte da belirtilen tıpkı saklılık, uçtan uca şifreleme ve güvenlik özellikleriyle korunmaya devam ediyor.

WhatsApp’ın bu güncellemedeki emeli nedir?

 • Çoğu insan WhatsApp’ı arkadaşlarıyla ve ailesiyle sohbet etmek için kullanırken, giderek daha fazla insan WhatsApp aracılığıyla işletmelere de ulaşıyor.
 • Şeffaflığı daha da artırmak ve işletmelerin WhatsApp üzerinden müşterileriyle bağlantılarına yardımcı olmak ismine saklılık siyasetimizi güncelliyoruz.
 • Bu sayede, işletmeler ana şirketimiz Facebook üzerinden inançlı hosting hizmeti alma seçeneğine sahip olabilecekler.
 • Bununla birlikte, WhatsApp üzerinden işletmelerle mesajlaşmayı ya da bağlantı kurmayı tercih etmeyen bireyler bu değişiklikten etkilenmeyecek.

8 Şubat’ta ne olacak?

 • Güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile data paylaşımını değiştirmiyor ve insanların dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar arkadaşlarıyla yahut aileleriyle özel olarak kurduğu irtibatı etkilemiyor.
 • WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek isteyen tüm kullanıcıların, yeni hizmet kaidelerini 8 Şubat’a kadar kabul etmeleri gerekiyor.
 • WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek isteyen tüm kullanıcıların şimdiki hizmet şartlarını onaylayarak kullanımlarına devam etmeleri mümkün olacaktır.

Peki siz bu açıklama için ne düşünüyorsunuz? Facebook hakikaten de yanlışsız mu söylüyor? Yoksa bilgilerimizi istediği üzere kullanmaya devam edecek mi? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu