WhatsApp’ta artık ekran görüntüsü alınamayacak!

Dünyanın en tanınan iletileşme platformu olan WhatsApp, arkadaşlıkları bozacak yeni bir özellik alıyor. Uygulamaya daha fazla kapalılık kazandırmak isteyen platform, tek sefer açılabilen ekran imgesi yahut görüntülerin kaydedilmesini engelleyecek. Ekran imajı alınmasına yahut görüntü kaydı yapılmasına müsaade verilmeyecek.

Gizlilik değerleri geldi

Meta CEO’su Mark Zuckerberg tarafından Ağustos ayında açıklanan zımnilik tedbirleri WhatsApp’a gelmeye başladı. Android için WhatsApp 2.22.22.3 sürümünde test edilebilen yeni özellik kapsamında, “Bir defa görüntüle” olarak işaretlenen medyaların ekran manzarasını ve görüntüsünü kaydetmek mümkün olmayacak.

Kullanıcılardan reaksiyonlar geldi

WhatsApp, “Bir sefer görüntüle” seçili medyayı kaydetmek istediğinizde “Güvenlik siyaseti nedeniyle ekran imgesi alınamıyor” formunda bir ihtar gösteriyor. Beta kullanıcıları ortasında test edilmeye başlanan bu değişiklik, kullanıcılardan karışık yansılar aldı.

Üçüncü parti yazılımlar kullanarak ekran manzarası yahut görüntü kaydı almak mümkün. Fakat kaydedilen imaj yahut görüntünün büsbütün siyah olduğu fark edildi. Ama ekran imajı almaya çalışsanız bile karşı tarafa bildirim gitmediğini belirtmekte yarar var.

Klasik bir metot olarak ikincil bir telefon yahut tablet kullanarak fotoğrafını/videosunu çekmek mümkün. Ayrıyeten WhatsApp Web‘e geldiğinde ise kayıt programlarıyla bu özelliğin atlatılabileceği düşünülüyor. Android için WhatsApp betaya sunulan bu özelliğin kararlı sürüme ne vakit geleceği bilinmeyen.

Başa dön tuşu