Wikimedia Görsellerini Aramayı Kolaylaştıran Site: wikiview

Wikimedia Commons, insanların kullanımına açık ve lisans fiyatı olmayan milyonlarca görsel içerik barındırıyor. Bu sonsuz fotoğraf okyanusuna daldığınızda aradığınızı bulmanız ya da kendinizi kaybetmeden bir noktaya odaklanmanız biraz sıkıntı olabiliyor. Bu noktada, wikiview adlı yani bir araç size yardımcı olabilir. 

HTW Berlin’in Görsel Bilişim departmanı tarafından tasarlanan araç, daha evvel de Fotolia için arama motoru üreten, kendine ilişkin bir yarı otomatik manzara etiketleme servisi bulunan şahısların elinden çıktı. Yani görselleri tanımak ve sınıflandırmak konusunda ne yaptıklarını biliyolar. 

Öte yandan dikkat edilmesi gereken bir nokta, uygulamanın fotoğrafları algılama hali. Yani 'Turkish flag' şeklinde bir arama yaptığınızda karşınıza bayrağımız çıksa da daha sonraki görseller etiketlere değil görüntü manasında benzerliklere göre seçiliyor. 

wikiview nasıl kullanılır?

wikiview, Wikimedia Commons üzerinde bulunan 12 milyon görseli sınıflandırarak ortalarından istediğiniz fotoğrafı rahatça bulabilmenizi sağlıyor. Sistemin çalışma formu ise hayli kolay. Yapmanız gerekenler şu formda:

  • wikiview.net sayfasına gidin.
  • Ekranın sol üstünde yer alan kutucuğa anahtar söz yazarak ya da görsel sürükleyerek arama yapın. Birden fazla anahtar söz seçilebiliyor.
  • Aradığınız sözcük eş manalı bir sözcükse tavsiye edilen fotoğraflardan size uygun olanı seçin. Bu fotoğraflar arama kutusunun çabucak altında yer alıyor. 
  • Ekranın sağ alt köşesinden imaj ayarlarını belirleyin.
  • Küreyi sağ tıkla basılı tutarak istediğiniz tarafta çevirin.
  • Karşınıza yeni görseller çıkacaktır. İstediğinizi bulana kadar incelemeye devam edin.

Geçen ay Fransa’nın Birçok kentinde yapılan ACM Multimedia 2019 konferansında sunulan wikiview, En Yeterli Demo kategorisinde ikincilik mükafatı almıştı. 

Başa dön tuşu