Türkiye’de Girişimlerin İnternete Erişim Oranları Belli Oldu

Tüm dünyada olduğu üzere ülkemizde de internet kullanımı, her geçen gün biraz daha yükseliyor. Kimi kullanıcılar interneti yalnızca toplumsal medya ve araştırma yapmak için kullanıyor olsalar da kimi kullanıcılar, internet üzerinden para kazanmak için çeşitli teşebbüslerde bulunuyorlar. TÜİK'in yaptığı son araştırmaysa, Türkiye'deki teşebbüslerin internete erişimleriyle ilgili enteresan sonuçlar ortaya koyuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun yapmış olduğu son araştırmaya nazaran 2019 yılında teşebbüslerin internete erişim oranı yüzde 94.9 oldu. Bu oran geçtiğimiz yılsa yüzde 95.3 düzeyindeydi. Fakat bu sayılar, tüm teşebbüsleri kapsamıyor. TÜİK yaptığı araştırmada yalnızca 10 ve üzerinde çalışanı olan teşebbüsleri ele almış durumda. Daha küçük çaplı teşebbüslerde bu istatistiklere dahil edildiği vakit ortaya, çok daha yüksek bir oran çıkıyor.

TÜİK'in yaptığı araştırmaya nazaran teşebbüslerde çalışan sayısı arttıkça internet kullanım oranı da artıyor. Buna nazaran çalışan sayısı 10-49 olan teşebbüslerin internete erişim oranı yüzde 94.1 düzeyinde, 50-249 çalışan sayısına sahip olan teşebbüslerde internet erişim oranı yüzde 98.7 düzeylerinde ve 250'den fazla çalışanı olan girişimlerdeyse bu oran yüzde 99.7 olarak belirlenmiş durumda.

Araştırmaya nazaran teşebbüslerin yüzde 93.3'ü sabit internet kullanıyor. Sabit internetin kullanıldığı teşebbüslerin yüzde 16.6'sının internet suratı 10 Mbit/s ve altı. Sabit internet erişimi bulunan teşebbüslerin yüzde 62.4'lük kısmıysa 10-99 Mbit/s internet suratına sahip. 100 Mbit/s internet suratına sahip olan teşebbüslerin oranıysa yüzde 21.

Her iki teşebbüsten bir tanesi toplumsal medya kullanıyor

TÜİK'in araştırmasına nazaran teşebbüslerin yüzde 66.6'lık kısmı, toplumsal medya hesapları da buna dahil olmak üzere kendilerine ilişkin bir internet alanına sahipler. 250 ve üzerinde çalışanı olan teşebbüsler, internet erişimine misal bir halde internet sitesi oluşturma konusunda da başkan durumdalar. Buna nazaran 250'den fazla çalışanı olan teşebbüslerin yüzde 90.4'ünün kendine ilişkin internet sitesi ve toplumsal medya hesapları var. 

E-ticaret biraz daha tanınan oldu

TÜİK'in yayımladığı rapora nazaran 2018 yılında e-ticaret yapma oranı yüzde 11.2 oldu. Araştırmaya nazaran teşebbüsler, kendi web siteleri ya da taşınabilir uygulamalarını daha çok tercih ediyorlar. Buna nazaran teşebbüslerin yüzde 70.7'si kendi internet sitesi yahut taşınabilir uygulaması üzerinden satış yapmayı tercih ediyor. Teşebbüslerin yüzde 62.3'lük kısmıysa çevrimiçi pazarlarda çalışmayı tercih ediyor.

TÜİK'in yaptığı araştırmanın son bölümünüyse bilişim uzmanları oluşturuyor. Araştırmaya nazaran teşebbüslerin yalnızca yüzde 13.7'si, bünyesinde bilişim uzmanı çalıştırıyor. Bu alanda da 250 ve üzeri çalışanı olan teşebbüsler ön plana çıkıyor. 250 ve üzeri çalışanı olan teşebbüslerin bilişim uzmanı istihdam oranı yüzde 64.8. Bu oran, 10 ila 49 ortasında çalışanı olan teşebbüslerde yüzde 10.1'e kadar geriliyor.

İlginç bir biçimde teşebbüslerin yüzde 47.3'lük kısmıysa, bünyesinde bilişim uzmanı çalıştırmak istediklerini fakat bilişim uzmanı alım süreçlerinde çeşitli zorluklarla karşılaştıklarını belirttiler.

Başa dön tuşu