Wikipedia, Türkiye’de Yasağın Kalkması İçin AİHM’e Başvurdu

Wikipedia’nın idaresi olan Wikimedia Vakfı, AİHM’ne yaptığı yeni müracaatta Türkiye’nin uyguladığı yasağın kaldırılmasını istedi. Bu talebe münasebet olarak, yasağa sebep olan içeriklerin söz özgürlüğü kapsamında olduğu belirtildi.

Wikipedia, Nisan 2017’den beri ülkemizde yasaklı durumda bulunuyor. Vakıf, yasağın Türk mahkemeleri aracılığıyla kaldırılması için de teşebbüste bulunacağını belirtiyor.

Wikimedia Vakfı Genel Müdürü Katherine Maher gelişmeleri doğruladı.

Ankara 1. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından erişimi engellenen Wikipedia’ya yönelik karar, “İçeriklerin 5651 sayılı Kanun'un 8/A hususu kapsamında terörü öven, şiddete ve suça teşvik eden, kamu sistemini ve ulusal güvenliği tehdit eden, hayat hakkı ile bireylerin can ve mal güvenliğinin korunması, hata işlenmesinin önlenmesine bağlı olarak içeriklere erişimin engellenmesi nedeniyle internet sitesinin tümüne yönelik erişimin engellemesine dair önlem kararının, tıpkı unsurun 2. fıkrası uyarınca onaylanmasına, belirtilen internet adresindeki içeriklere erişimin engellenmesi halinde hedeflenen amaç gerçekleşmiş olacağından www.wikipedia.org isimli internet sitesine tümden erişimin kaldırılmasına dair karar konulmuştur” halinde söz edilmişti.

Maher, kelam konusu içeriklerin yasal olarak korunan tabir özgürlüğü kapsamında olduğuna inandıklarını belirtti. Vakfın yöneticisi Stephen LaPorte, Türkiye’nin bu kararda hangi kısmın yasa dışı sayıldığını göstermediğini söyledi.

Wikipedia ayrıyeten, tüm lisanlarda erişim pürüzüne takıldıkları Çin’de de yasağın kaldırılması gayesiyle çalışmalar yapacağını bildirdi.

Başa dön tuşu