Yabancı VPN Ağları Ne Kadar Güvenli?

ABD Kongresi milletvekilleri, yabancı VPN’lerin yarattığı tehdidin çok büyük boyutlara varabileceğini düşünüyor. ABD’li milletvekillerine nazaran, şayet yabancı bir VPN kullanıyorsanız, o yabancı ülke sizin faaliyetlerinizi izleyebiliyor. Bu teze nazaran, yabancı şirketler hükümetlerden gelen baskıya daha fazla dayanamayıp ferdî bilgilerinizi, hatta çevrimiçi faaliyetlerinizin içeriğini bile dağıtabiliyor.

Tüm bunlar elbette hakikat olabilir, lakin yalnızca yabancı VPN’lerin tehlikeli olduğu niyeti de yanlıştır. Bir VPN, aygıtınız ile VPN şirketi tarafından denetim edilen bir sunucu ortasında şifreli bir irtibat oluşturur. Trafiğiniz, bu ağ üzerinde dolaşılır ve şifreleme sayesinde mahallî bir ağda bulunan gözetleyicilerden ve İnternet Servis Sağlayıcınızdan gizlenir. Buraya kadar size her şey inançlı üzere gelmiş olabilir, ama trafiğiniz VPN sunucusuna ulaştığında, tüm hareketleriniz internete giriş yapıyor. Bu durum ise VPN’leri çevrimiçi olarak yaptığınız her şeyin, İnternet Servis Sağlayıcınız tarafından görülmesine ve izlenmesine neden oluyor.

Bir sanayi olarak VPN’lere yöneltilen en büyük tenkitlerden birisiü kullanıcıların trafiğini izlemesi ve görünen o ki bu tenkitler tüm VPN’ler için hakikat. Yani ABD’de bulunan bir VPN, faaliyetlerinizi gizlice dinleyebilir, bilgilerinizi ABD yasa uygulamalarına devredebilir. ABD istihbarat servisinin baskınına boyun eğerek onlarla bilgilerinizi paylaşabilir. Tüm bunlar, VPN’lerin riskleri ortasında yer alıyor ve kullandığınız VPN sağlayıcı ne olursa olsun farklılık göstermiyor.

VPN'ler temel olarak kapalılık araçlarıdır ve müşteri kapalılığını korumakta makûs bir iş çıkarırlarsa çabucak sorgulanmaya başlar. VPN şirketlerinin çabucak hemen hepsi bilgilerimizi gerekten bâtın tutup tutmadıkları konusunda sorgulanıyor. VPN şirketleri, kullanıcı bilgilerinin toplanmasını yasaklayan şirket siyaseti tanımlayarak bilgilerinizin inançta olduğuna dair kanıtlama eforuna girer.

VPN'ler birçok vakit tıpkı anda birçok yerde bulunur. Hotspot Shield VPN'in ardındaki şirket olan AnchorFree, Kaliforniya'da ve İsviçre'nin Zürih kentinde bir ofise sahip. Şirket, ABD ve İsviçre yasal yargı yetkisi altında çalıştığını söyledi. AnchorFree'nin eserleri, kimileri ABD merkezli olmak üzere öbür şirketler tarafından alınıp tekrar markalandırılıyor. Pekala, bunlar hakikaten yabancı VPN’ler mi oluyor?

VPN şirketleri bir ülkede bir diğerinin yasal yetkisi altında çalışırken sıklıkla bir ofise sahiptir. VPN şirketleri ayrıyeten dünyanın dört bir yanındaki sunucu filolarını da koruyor. Bu pozisyonlardan rastgele biri, VPN şirketinin yasal yargı yetkisine sahip olduğu yerlerden farklı olabilir. Bununla birlikte, yasal yargı değerlidir, zira bilgilerinizin korunacağı çerçeve yasal olan kurallarla çizilir.

VPN'lerin müşterileri korumak ve kendilerini pazarlamak için kullandıkları bir yol da şirketin pozisyonu. Örneğin, NordVPN, lokal yasalar nedeniyle müşterilere saklılık ve güvenlik konusunda daha inançlı bir hizmet verebileceği Panama'da bulunmakta. Tıpkı biçimde, ProtonVPN şirketi de İsviçreli olduklarını üstüne basa basa tekrarlıyor. Bir VPN kullanacakken, VPN protokollerine, zımnilik siyasetine ve pozisyonuna âlâ bakmakta yarar var. Zira VPN şirketinin bulunduğu pozisyon kapalılık açısından epey fark yaratıyor.

Elbette VPN şirketinin lokasyonu kullanım açısından çeşitli ülkelere nazaran farklılık gösterebiliyor. Örneğin, ABD’deki kullanıcılar, Rus bilgisayar korsanlarıyla olan bağlarından ötürü Doğu Avrupa merkezli VPN’leri kullanmayacaklarını söylerken, Doğu Avrupa’daki kullanıcılar da ABD’nin geçmişinde kitlesel nezaret vukuatları olduğunu düşünerek ABD merkezli VPN kullanmak istemiyorlar. Uzakdoğu merkezli VPN şirketleri ise devlete sıkı sıkıya bağlı olduğundan kullanıcılar tarafından pek tercih edilmiyor.

Çoğu VPN şirketi, kullanıcılarının kapalılığını ve güvenirliliğini muhafazanın ne kadar değerli olduğunu anlamış durumda ve bu yüzde sırtlarını sağlam yerlere dayamaya çalışıyor. Birçok şirket, lokal saklılık maddelerinden faydalanmak ve kullanıcıların yansısını çekmemek ismine çalışıyor. Lakin bir VPN’de en kıymetli durum nitekim kullanıcıların güvenliğini sağlamak ve saklılığına değer vermek olmalı. Aksi takdirde bir VPN’nin yabancı yahut mahallî olup olmaması rastgele bir mana tabir etmiyor. Kıymetli olan VPN şirketinin hangi “değerlere” sahip olduğu. En yereldeki VPN şirketi sizin datalarınızı korumazken, en yabancı şirket sizin bilgilerinize gözü üzere bakabilir.

Başa dön tuşu