Yeni sosyal medya yasası kabul edildi! Photoshop yapılmış fotoğraflar artık yasak!

Norveç’ten yeni toplumsal medya yasası geldi. Fotoğrafta Photoshop yaptığını belirtmemek artık kabahat sayılacak.

Bu haberimiz fotoğraflarında çoklukla Photoshop kullananları üzen, kullanmayanları da sevindiren cinsten. Tabi ki Norveç’te iseniz.

Sosyal medyada hepimiz vakit geçiriyor ve takip ettiğimiz insanların bazen lüks, bazen heyecanlı ve bazen de Photoshop’lu anlarına tanıklık ediyoruz. Gerçek hayatta gördüğümüz halleri toplumsal medyada bazen çok abartılı olmuş olabiliyor. Karşımızda gördüğümüzde şaşkınlık yaratan bu durum Norveç’te yürürlüğe giren bir yasa ile değişiyor.

Gerçekte o denli olmamasına karşın kendilerini hoş göstermek için fotoğraflarına Photoshop yapanlar şahısların aslında takipçisi olan insanları kandırdığı ortada. Bunun önüne geçmek isteyen Birinci ülkelerden Norveç’te Çocuk ve Aile Bakanlığı tarafından hazırlanan bir yasaya nazaran bundan bu türlü Norveç’te ikamet eden toplumsal medya kullanıcısı iseniz Photoshop uygulanan fotoğrafları belirtmek zorunda olacaksınız. Bakanlık bu değişikliği kendi tasarladıkları bir logo ile kullanıcılardan belirtmelerini isteyecek.

Yasayı ihlal edene evvel para sonra mahpus cezası

Gerçekçi olmayan hoşluk standartlarıyla uğraş etmek istediğini belirten Norveç, bu üslup paylaşımların insan psikolojisini etkileyebildiğini ve insanların toplumsal medyada daima olarak kusursuz bir hız görmesinin kendisini yetersiz hissettireceğini lisana getiriyor. Norveç Çocuk ve Aile bakanlığı, bu tıp paylaşımların kusursuz beden baskısı oluşturduğunun altını çizerek bahsettiğimiz maddeyi meclise sundu ve yasa oy çokluğu ile kabul edilmiş oldu.

Yasanın tam olarak ne vakit yürürlüğe gireceği şimdi kesin değil fakat yeni yasaya nazaran Facebook, İnstagram ve Twitter üzere onlarca toplumsal medya platformunda yapılan rastgele bir fotoğraf paylaşımında düzenleme varsa, kullanıcıların bu değişikliği belirtmesi gerekiyor. Örnek vermek gerekirse Türkiye’de bulunan İnfluencerler artık reklam yaparken nasıl iş birliği ikazında bulunmaları gerekiyorsa, birebir kural düzenlenen fotoğraflar için de geçerli olacak.

Norveç’te atılan bu yasa hakkında ne düşünüyorsunuz? Niyetlerini belirtmeyi unutmayın…

Başa dön tuşu