YouTube, Abone Sayılarının Gösteriminde Değişikliğe Gidiyor

Bünyesindeki içerik üreticilerinin üstündeki yükü almak isteyen YouTube, abone sayısının gösteriminde değişikliğe gidiyor. Platform, Eylül ayından itibaren abone sayıları yuvarlanmış bir biçimde gösterecek. Örneğin bir kanalın abone sayısı 1.234.567 ise takipçiler bu sayıyı 1,23 milyon olarak görecekler.

Dünyanın en büyük görüntü platformu olan YouTube, aslında bu değişikliği birinci olarak Mayıs ayında duyurmuştu lakin bu hafta bu değişikliğin ayrıntıları da muhakkak oldu. Kullanıcılar ise bu değişiklikten pek de keyifli değil.

Amaç, içerik üreticilerinin gerilimini azaltmak:

YouTube, değişiklikle ilgili “Daha fazla tutarlılık yaratmanın ötesinde bu, üreticilerin gerilim ve uygunlukları hakkındaki tasalarını bilhassa abone sayılarının takibi konusundaki telaşları gaye alıyor. Umarız tüm üreticilerimiz öykülerini anlatmaya odaklanır ve sayılar hakkında daha az baskı hisseder” açıklamasında bulundu.

Nisan ayında Instagram da emsal bir özelliği test etmiş ve beğeni sayılarını takipçilere gizlemişti lakin YouTuber'lar, üreticilerin ne kadar takipçileri olduğunu YouTube Studio ve YouTube Analytics ile görebileceklerini söz ediyorlar. Münasebetiyle abone konusuna takıntılı olanlar için bu özellik pek de bir şey değiştirmeyecek.

Abone sayısının yuvarlanması değişikliği yalnızca 1.000 aboneden daha fazla aboneye sahipse gerçekleşecek. YouTube, Twitch, Instagram ve Twitter üzere mecralardaki takipçileri sayan Social Blade üzere platformlar tarafından kullanılan YouTube Veri API Service’e de bu değişiklikler uygulanacak. Şirket, YouTube’un yaptığı bu değişikliğe karşı bir tweet atarken YouTube “Bu değişikliğin herkesi memnun etmeyeceğini biliyorduk. Umarız izleyicilerin ve içerik üreticilerinin oluşturduğu topluluk için olumlu bir adımdır” dedi.

Başa dön tuşu