YouTube kendi ücretsiz kablolu kanallarını test ediyor

The Wall Street Journal‘a nazaran platform, merkezi bu yıl içinde daha fazla kullanıcıya sunabilir.

YouTube planını uygularsa, kesimde Fiyatsız Reklam Dayanaklı Televizyon Akışı yahut FAST olarak bilinen bir pazara giriyor olacak. Bu alandaki oyuncular ortasında Roku, Fox’s Tubi ve Paramount Küresel’in sahibi olduğu Pluto TV üzere kanallar yer alıyor. Hangi içeriği sunduğuna ve tartışmalı kanalları nasıl kurduğuna bağlı olarak YouTube, bu hizmetlerden daha fazla dikkat çekebilir.

YouTube, Journal’a az sayıda kullanıcının reklam dayanaklı kanalları izleyebileceği bir test yürüttüğünü doğruladı. Bir sözcü, “İzleyicilere kendileri için en kıymetli içeriği daha kolay bulmaları, izlemeleri ve paylaşmaları için merkezi bir maksat sunmanın her vakit yeni yollarını arıyoruz” dedi.

YouTube kendi fiyatsız kablolu kanallarını test ediyor

YouTube şu an zati reklam takviyeli sinemalar sunuyor, fakat bu merkez, kullanıcılara izleyecekleri daha fazla fiyatsız sinema ve gösteri seçeneği sunabilir. Kanalları, Pluto TV’ye benzeri biçimde çalışabilir. Bu platformda, CSI, Doctor Who, South Park ve Frasier üzere belli gösterilerin tekrar gösterimlerine ayrılmış kanalların yanı sıra realite dizileri, canlı haberler ve hatta spor kanalları bulunuyor.

FAST’a geçilmesi, YouTube’un klasik olarak platformla ilişkilendirilen içeriğin ötesinde öteki görüntü formatlarına genişleme stratejisiyle uyumlu bir hamla. Kasım ayında, premium akış kanallarını YouTube TV’den ana uygulamasına çıkardı. Showtime, Starz, Paramount+ ve AMC+ birinci Primetime Kanalları ortasında yer aldı.

Nielsen’e nazaran YouTube, ABD’deki akış hizmetleri ortasında TV izleme müddetinde en büyük hisseye sahip. İzlenme mühletinin %8,8’iyle Kasım ayında Netflix’i art geriye üçüncü ayda geride bıraktı. FAST kanalları ve Sunday Ticket üzere teşebbüsler, daha fazla zihin paylaşımını ve izleyicinin dikkatini toplamasına yardımcı olabilir.

Başa dön tuşu