Anket: RTÜK Denetimi Nedeniyle Netflix’i Bırakır mısınız?

Televizyon kanalları, artık internet yayıncılığı karşısında pek de fazla seçeneğe sahip değil. Artık sıradan bir YouTube görüntüsü bile, prime-time denilen ağır saatlerde bile TV kanalından daha çok izlenmeye sahip oluyor. Hatta Türkiye’de ne kadar hissedemesek de internet reklamlarının gelirleri, TV kanallarını geride bırakmış durumda. 

Sıradan bir kullanıcı gözüyle internet ve televizyonun farkına birlikte bakalım. Televizyon içeriklerini seçme talihiniz sonludur. Karşınıza çıkar, dikkatinizi çekmezse kanalı değiştirirsiniz. Ayrıyeten ruh halinize ya da ilgi alanlarınıza nazaran sinema, dizi, belgesel ya da program bulmanız zordur. Lakin internet, özgür bir alandır. Dilediğiniz cinsteki içeriği, istediğiniz saatte izlersiniz.

TV yayıncılığında bir süreklilik olmak zorundadır. Münasebetiyle kanallar, günün her saatini dolduracak yayın akışı hazırlar, ona nazaran hareket ederler. Bu akış sırasında her cinsten izleyici TV başına geçebilir. Münasebetiyle herkese ulaşan içeriğin, toplumun genel standartlarına uygun olması gerekir. 

İnternette bir akış bulunmadığından ve seçim bahtı, izleyicinin kendisine ilişkin olduğundan bir farkındalık durumu kelam bahsidir. Yani izleyici, birazdan izleyeceği içerikte nelerle karşılaşacağının farkındadır. Zati bu farkındalığa sahip olduğu için seçim yapmış durumdadır. 

RTÜK’ün kontrolü, internet içeriklerinde neler değiştirecek?

TV içeriklerinde sigara, alkol, cinsellik, şiddet ögelerinin sansürlenmesi durumuna, artık Netflix ya da BluTV içeriklerinde de rastlayacağız. Örneğin şarap yerine “fermante edilmiş üzüm suyu” denilecek, sigara üzerine çiçek ya da buzlanma eklenecek.

RTÜK, Netflix üzere platformlarda bulunan “ebeveyn denetimi” seçeneklerini kâfi görmeyeceğini açık biçimde muhakkak ediyor. Çünkü düzenlemenin ana ekseni çocukların bu içeriklere ulaşmasını engellemek değil. Şayet problem çocuklarsa, YouTube üzerindeki milyonlarca sıkıntılı içeriğe zati fiyatsız formda ulaşıyorlar. Burada vazife ebeveynlerin kendisine düşüyor.

Yeni düzenlemeyle birlikte RTÜK, internet yayıncılığını denetim altına almak istiyor. Dünyanın birden fazla ülkesinde muadil kurumlar benzeri haklara zati sahipler, fakat işi tartışmaya sürükleyen şey bu kontrol hakkı değil. Kullanıcılar, kendi istekleriyle izledikleri içeriklerin tabiatını bozacak ögeler görmek istemiyorlar. Kimi kullanıcılar ise bunun gerekli olduğunu düşünüyorlar. 

Kullanıcılardan kelam etmişken lafı daha fazla uzatmayalım ve her hafta olduğu üzere, yeniden gündemdeki bir bahis hakkında fikirlerinizi alalım. 

Başa dön tuşu