YouTube, ‘Yer Paylaşımlı Reklamları’ Kaldırıyor

YouTube, video izlerken ekranın alt kısmında beliren ve oldukça sinir bozucu olabilen ‘yer paylaşımlı reklamların’ kaldırılacağını duyurdu. Bu reklamlar, yalnızca masaüstü sürümde görülebiliyordu.

Dünyanın en büyük video platformlarından olan YouTube, eğer Premium üyesi değilseniz sürekli çıkan reklamlarla sinir bozucu olabiliyor. Hâliyle bu durum da kullanıcılardan eleştiri gelmesine neden oluyor.

Google çatısı altında faaliyet gösteren şirket, işte bu yüzden yeni bir adım atma kararı aldı. Yapılan açıklamada, videoları izlediğimiz sırada ekranın alt kısmında beliren ve video izleme deneyimimize zarar veren reklamların platformdan kaldırılacağı belirtildi.

Videolar oynatılırken ekranın alt kısmında beliren ‘yer paylaşımlı reklamlar’, 6 Nisan itibarıyla YouTube’dan kaldırılacak

Öncelikle yukarıdan da görebildiğiniz bu reklamların ‘overlay reklam’ veya ‘yer paylaşımlı reklam’ olarak adlandırıldığını belirtelim. YouTube, videolarda sürekli gördüğümüz bu reklamların 6 Nisan itibarıyla kaldırılacağını söylüyor. Karara sebep olarak ise bu tarz reklamların kullanıcı için ‘rahatsız edici olması’ gösteriliyor. Yani platform, attığı adımla kullanıcı deneyimini iyileştirmek istiyor.

Yer paylaşımlı reklamların uzun süredir mobilde bulunmadığını belirtmek gerek. Bu reklam biçimi, yalnızca masaüstü kullanıcıları tarafından görülüyordu. Yeni değişiklikle masaüstü kullanıcılarının sevineceğini söyleyebiliriz.

YouTube, ‘Parasını Veren Kullanıcılara’ Daha Net 1080p Videolar Gösterecek: Peki Videolar Yine 1080p Olacaksa Nasıl Daha Net Olacak?

Dev video platformu, bunların yanı sıra reklamların kaldırılmasının içerik üreticileri üzerinde büyük bir etkiye neden olmayacağını ifade etti. Bununla mücadele etmek için de diğer reklam formatlarına geçiş yapılacağını ekledi. Bu formatların ne olduğu ise paylaşılmadı.

Yer paylaşımlı reklamların yalnızca masaüstünde yer aldığı düşünüldüğünde, para kazanan içerik üreticileri için büyük bir kayba yol açmayacağını söyleyebiliriz.

Başa dön tuşu