YouTube’a 1080p Premium Görüntü Kalitesi Seçeneği Geliyor

YouTube, Premium kullanıcılar için yeni bir görüntü kalitesi seçeneği test etmeye başladı. “1080p Premium” olarak isimlendirilen bu kalite, standart 1080p görüntüyü daha kaliteli hale getiriyor.

Dünyanın en popüler çevrimiçi video platformu YouTube, Reddit’te dikkat çekici bir konu ile gündem oldu. Bazı kullanıcılar, video kalitesi seçeneklerinde “1080p Premium” şeklinde yeni bir seçenek görmeye başladıklarını paylaştı. Sadece YouTube Premium kullanıcılarında ortaya çıkan bu seçenek, haliyle yeni tartışmaları beraberinde getirdi. Tartışmalar üzerine YouTube’dan konuyla ilgili açıklamalar geldi.

YouTube adına açıklamalar yapan Paul Pennington, 1080p Premium kalite seçeneğinin bazı Premium aboneler tarafından test edilebilen yeni bir özellik olduğunu açıkladı. Pennington’a göre 1080p Premium, bildiğimiz 1080p’den daha yüksek görüntü kalitesi sunacak.

1080p Premium seçeceği, yalnızca YouTube Premium abonelerine açılacak

YouTube

Reddit’teki tartışmaların bir bölümü, YouTube Premium abonesi olmayan kullanıcıların bundan sonra 1080p kaliteye ulaşamayacak olmaları iddialarından kaynaklanıyordu. Ancak Paul Pennington, bu iddiaları kesin bir dille yalanladı. YouTube’u ücretsiz kullananlar, bugüne dek sunulan 1080p seçeneğini kullanmaya devam edecekler. Test aşamasındaki yeni özellik ise YouTube Premium abonelerine aynı çözünürlükte daha kaliteli görüntü sağlayacak.

YouTube’un Bugünlere Gelmesini Sağlayan CEO Susan Wojcicki, 9 Yılın Ardından Görevini Bıraktığını Açıkladı

1080p Premium seçeneği şöyle görünüyor:

1080p YouTube Premium

Peki YouTube, aynı çözünürlükte nasıl daha yüksek görüntü kalitesi sunacak?

Bildiğiniz gibi YouTube’da 144p, 360p, 720p ve 1080p gibi farklı görüntü kalitesi seçenekleri sunulur. Sayı arttıkça piksel sayısı, yani çözünürlük da artar, daha kaliteli görüntü sunulur. Ancak bir görüntünün kalitesini yalnızca çözünürlüğü değil ‘bit hızı’ de etkiler. 1080p Premium seçeneği de tam olarak bu noktada farkını ortaya koyuyor.

YouTube’un “İlk Videosundan Bile Önce Yüklenen” Gizemli Video Sahte Çıktı: İşte Olayın Aslı…

Bit hızını kabaca görüntüyü aktarmak için kullanılan veri miktarı olarak tanımlayabiliriz. Bu veri miktarı ne kadar artarsa, görüntüdeki kalite de o kadar yükselecektir. Örneklemek gerekirse, 1080p çözünürlükteki Blu-Ray disklerdeki bit hızı, 40 Mbps‘ye ulaşabilir. YouTube’un 1080p kalitedeki bit hızı ise 8-10 Mbps aralığındadır. YouTube’da izlediğimiz bir 1080p video ile satın aldığımız bir DVD’deki 1080p görüntünün kalitesinin farklı olmasının ardındaki neden de bu. 1080p Premium, aynı çözünürlükte daha yüksek bit hızı sunarak görüntü kalitesini artırmaya odaklanacak.

Kaynak :
https://www.theverge.com/2023/2/23/23612647/youtube-1080p-premium-subscription-bitrate

Başa dön tuşu