Deep Web Nedir?

Deep Web, uyuşturucu satışının olduğu ve kiralık katillerin bulunduğu bir yer olarak berbat üne sahip bir yer fakat webdeki gizliliğiniz konusunda telaş duyuyorsanız internette gezinmek için inançlı bir yol olabilir. Tor Tarayıcı sayesinde kolay bir biçimde Deep Web’e ulaşmak mümkündür.

Facebook, The New York Times üzere birtakım internet sitelerinin de Tor Tarayıcısı üzerinden erişilebilen “onion” uzantılı versiyonları bulunuyor.

Tor, siz internette gezinirken trafiğinizin anonim olmasını sağlar. Çeşitli şifrelemeler sayesinde takip etmesi güç olan ağda gizliliğinizle ilgili kuşkularınız varsa inançlı olursunuz.

Deep Web nedir?

Normal webde alan isimleri, DNS üzerinden gerçek IP adreslerine çevrilir. Bu, alan isimlerinin merkezi bir denetime tabi olduğu ve istendiği vakit sansürlenebileceği manasına gelir. Ülkemizde bunun örneklerini sık görebiliyoruz. Hatırlarsanız buna reaksiyon olarak 2014 yılında beşerler duvarlara kimi DNS adresleri yazmışlardı.

Açık Haklar Kümesi şurasında bulunan ve Facebook ve The New York Times için “onion” uzantılı siteler yapan bir güvenlik mühendisi Alec Muffett, Deep Web’in bu tıp sansürlere karşı bir yol olduğunu belirtiyor. Muffet, “Tor ağı, TCP/IP internetin en üstünde yer alan ve ağa katılan bilgisayarları bir ortaya getiren IPv4 ya da IPv6 değil, 'Onion Alanı' adında büsbütün yeni bir ağa dönüştüren diğer bir ağdır.” diyor.

Tor nedir?

Tor ağını kullandığınızda trafiğiniz şifrelenir ve anonim olarak yönlendirilir, akabinde öteki bir şifreleme katmanına bürünür. Bu, merkezi olmayan bir düğüm ağı üzerinden üç sefer yapılır. Düğümler, bilinmeyen gönüllüler tarafından yönetilir.

Ayrıca Tor tarayıcı, göz atma geçmişinizi de siler ve her oturumdan sonra çerezleri temizler. Lakin birtakım saklılık usulleri de bulunur. Örneğin bir kullanıcı olağan ağda tıpkı izleme sistemini kullanan iki farklı web sitesine eriştiğinde her ikisinde de izlenir. Tor tarayıcısı, bunu takip eder ve her iki sitenin temaslarını iki farklı insan üzere görünmesi için farklı bir devre üzerinden açar.

Tor nasıl indirilir ve kullanılır?

Tor tarayıcıyı internet üzerinden bilgisayarına indiren kullanıcılar, rastgele bir olağan tarayıcıyla internete giriyormuş üzere Tor tarayıcısını kullanabilirler. Aslında bu kadar kolay. Tor’un masaüstü uygulamasının yanı sıra bir android uygulaması ve birtakım kısıtlamalarla karşılaşsa da bir iOS uygulaması da bulunuyor.

Aşağıdaki ilişkilerden Tor tarayıcıyı indimek mümkün. Yalnız yeniden de uyaralım; Tor ve Deep Web kimi noktalarda kullanışlı olsa da ağın içerisinde ziyanlı beşerler ve bu insanları yakalamaya çalışan polisler de bulunmakta. Tor Browser'ı kullanırken bunu göz önünde bulundurmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Tor Tarayıcı masaüstü uygulaması

Başa dön tuşu