Youtuberların Başına Bela Olan Youtube Telif Atmak Nedir?

Ülkemizde sık sık gündem olan çalıntı YouTube görüntüleri, son günlerde ortaya çıkan Enes Batur çalıntı görüntü olayıyla güzelce gündemde yer etti. Enes Batur’un birtakım görüntülerinin dakikası dakikasına yabancı YouTube görüntüleriyle emsal biçimde ilerlemesi, çalıntı savlarını doğrular nitelikteydi. 

Biz de YouTube Türkiye’yi ikiye ayıran bu telif mevzusuyla ilgili en net bilgilere ulaşmak için WeFantastic isimli dijital medya ajansının kurucusu Emre Çınar’la bir görüşme yaptık. Videomuzda yer alan görüşmede, işin uzmanından telif hakkı olaylarının aslında ne olduğu, gündeme gelen bu olaylarda kimin haklı olduğunu açıklamaya çalıştık.ç

Telif haklarının hudutları neler, nelerin telife girip nelerin tam olarak telife giremediği üzere sorulara da yanıt aldığımız görüntüde Enes Batur, Reynmen üzere YouTuber’ların tekraren defa karşılarına meseleler hakkında bilgi sahibi olmuş olduk. 

Videodan edindiğimiz bilgilere nazaran telif ihlali, temelinde telif sahibinin isteğine kalmış durumda. Şayet bariz bir biçimde emek verilmiş bir içeriği çalarsanız bunun yaptırımı çok daha önemli oluyor. Fikir kısmında ise mahkemeler “gri” durumda kalıyorlar. Şayet sizler de telif hakları ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız sizleri görüntü ile başbaşa bırakıyoruz. Herkese uygun seyirler.

Başa dön tuşu