Deepfake Kullanımı ABD’nin Virginia Eyaletinde Yasaklandı

Virginia, bugün yürürlüğe koyduğu bir yasa ile Deepfake kullanımını ve Deepfake ile yapılan düzmece görüntülerin yayınlanmasını yasakladı. Genel Konsey, Mart ayının başında tasarıyı kabul etti ve Vali Ralph Northam tarafından bugün imzalandıktan sonra yürürlüğe girdi. 

Geçtiğimiz hafta, DeepNude ismi verilen ve manzaradaki bireylerin çıplak imgelerini oluşturmak için hudut ağlarını kullanan bir program yayınlanmıştı lakin toplumdan çok sert yansılar aldıktan sonra programın dağıtıcısı programın dağıtımını sonlandırmıştı. ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Yvette Clarke, kişiyi cinsel olarak istismar etme ve kişiyi küçük düşürme cürümlerinden ötürü Deepfake kullanmanın mahpus cezasına, para cezasına ya da her ikisine birden çarptırılmasına gerek olduğunu düşündüğünü söyledi. 

Virginia, Deepfake kullanımının ve program ile düzmece fotoğraf ve görüntülerin yayınlanmasının cezalandırılmasını maddelerine ekleyen birinci bölgelerden biri. Birçok ülkenin de Virginia’nın yolunu izlemesinin gerekli olduğu düşünülüyor. 

Başa dön tuşu