YouTube’un son hamlesi geleneksel TV kanallarının sonunu getirebilir

Sosyal medya kavramı epey geniş bir yelpazeyi içine alır. Ünlü internet tabanlı anlık bağlantı servisi WhatsApp’tan tutun da kısa görüntü paylaşımıyla ünlenen TikTok’a kadar onlarca kıymetli toplumsal medya platformu saymak mümkün. İşte YouTube’ta bu bölümün en eski ve en değerli isimlerinden biri.

Bugüne kadar kullanıma sunduğu özellikleriyle bölüm içinden pek çok değerli rakibiyle rekabet halinde olduğunu gösteren görüntü izleme platformu, şimdilerde ise karşısına klâsik TV kanalları ve dijital içerik platformlarını almak için hazırlıklar yapıyor.

YouTube’un son atağı klasik TV kanallarının sonunu getirebilir

YouTube’tan gelen son haberlere nazaran, platform yakın vakitte yeni bir TV platformu kuracak ve bu platform üzerinden mutabakatlı olduğu kablolu tv kanallarının yayınını yapacak. Şayet bu argüman gerçeğe dönerse, milyonlarca insanın kablolu tv kanallarını televizyondan izlemek yerine tercihini YouTube’tan yana kullanacağını iddia etmek güç olmayacaktır.

Öte yandan aslında bu teşebbüs YouTube için bir birinci olmayacak. Zira her ne kadar ülkemizde bu istikamette bir çalışmaya yer verilmiş olmasa da Amerikalı toplumsal medya devi esasen bir müddettir YouTube TV ismini verdiği bir platform ile kullanıcılarının karşısında. Tabi yeni proje ile birlikte YouTube TV kanallarının sayısının artacağını ve platforma dizi ve sinemaların dahil edilmesiyle birlikte başta Netflix olmak üzere dijital içerik platformlarıyla da rekabetin başlayacağını söyleyelim.

Başa dön tuşu