850.000 Bilgisayara Bulaşan Retadup, Etkisiz Hale Getirildi

Retadup isimli ziyanlı yazılım, bilgisayarlara bulaşıyor ve bir bilgisayarın işlemcisini kripto para madenciliği için kullanmaya başlıyor. Berbat hedefli yazılım, temelde para kazanmak için kullanılmış olmasına rağmen bu ziyanlı yazılımlar, kolaylıkla casus yazılım yahut fidye yazılımı üzere öteki berbat hedefli kodları da çalıştırabiliyor.

Kötü emelli yazılım, tıpkı vakitte bilgisayardan bilgisayara yayılmasına müsaade veren kayda bedel riskli özelliklere de sahip. Retadup, birinci ortaya çıkmasından bu yana ABD, Rusya, Orta ve Güney Amerika dâhil olmak üzere tüm dünyaya yayıldı.

Avast, Retadup’u etkisiz hâle getirdi:

Yılların güvenlik firması Avast ise bu casus yazılımını etkisiz hâle getirdiklerini bir blog yazısıyla duyurdu. Avast, makûs gayeli yazılımın komut ve denetim sunucusundaki bir yazılım kusurunu keşfettikten sonra bu yazılıma müdahale etmek için dâhil oldu.

Güvenlik firması, bu makus hedefli yazılımın kurbanların bilgisayarlarına girerek bu ziyanlı yazılımı ortadan kaldıracaktı ancak Avast, bu süreci yapmak için kâfi yasal otoriteye sahip değildi. Makus hedefli yazılımın altyapısının birden fazla Fransa'da bulunduğundan Avast, Fransız polisi ile temasa geçti.

Temmuz ayından beri çalışmalarına devam eden Fransız polisi, sunucuyu denetim altına alma ve etkilenen bilgisayarları temizleme için operasyonlara başladı. Fransız polisine nazaran Retadup, dünyanın en büyük botnet ağı olarak değerlendirildi.

Araştırmacılar; kötü maksatlı yazılım operatörleri tarafından fark edilmemesi için dikkatle çalışmak zorunda olduklarını, makûs gayeli yazılım operatörlerinin misillemede bulunabileceğinden korktuklarını söylediler. Güvenlik şirketi, “Kötü emelli yazılım geliştiricileri, çoğunlukla âlâ bir pasif gelir elde ederek kripto para madenciliği yapıyorlardı fakat Retadup'u büsbütün ortadan kaldırmak üzere olduğumuzu anlarlarsa kötü emelli yazılımlarını son vurgunlarını yapmak için yüz binlerce bilgisayara fidye yazılımı gönderebilirlerdi” açıklamasını yaptı.  

Botnet, sunucularda bulunan bir açık sayesinde imha edildi:

Polis, makûs niyetli komut ve denetim sunucusunu Retadup'un kendi kendini imha etme durumlarını birbirine bağlayan hazırlanmış bir dezenfeksiyon sunucusuyla değiştirdi. Aktifliğinin birinci saniyesinde, sunucudan komut almak için birkaç bin robot bağlandı. Dezenfeksiyon sunucusu onlara yanıt verdi ve onları dezenfekte ederek protokol tasarım kusurunu berbata kullandı. Bunu yaparak şirket, berbat maksatlı yazılımın çalışmasını durdurabildi ve makûs maksatlı kodu 850.000'den fazla virüslü bilgisayarda kaldırdı.

Fransız polisinin siber ünite lideri Jean-Dominique Nollet, makus hedefli yazılım operatörlerinin birkaç milyon euro kıymetinde kripto para ünitesi ürettiğini söyledi. Bir makus gayeli yazılım botnetin uzaktan kapatılması, bu alanda ender görülebilecek bir muvaffakiyet olarak yorumlanıyor.

Başa dön tuşu