Instagram, IGTV özelliğini kaldırıyor!

Instagram,I GTV özelliğini kaldırıyor. Şirket bu özelliği 3 yıl evvel kullanıcılarına sunmuştu. Platfotm IGTV’nin yerine gelecek yeni bir özellik sunacak. Bu yeni özellik ile Instagram içerik üreticileri için daha kullanışlı bir platform hedefliyor.

Instagram kendine has yalnızca fotoğraf formatıyla en tanınan uygulamalar ortasında yer alıyor. Facebook’u bile kullanım açısından geride bırakabilen uygulama, yaklaşık 3 yıl evvel IGTV’yi birinci kez duyurmuştu.

Instagram, IGTV özelliğini kaldırıyor!

IGTV birinci olarak piyasaya sürüldüğünde şirket özelliiğe yönelik önemli bir bekleyişe girdi. Instagram’da önemli bir muvaffakiyet elde etmesi beklenen özellik ne yazık ki platformun beklentilerini karşılayamadı. Bu sonuçta Instagram da bu özelliği kaldırmaya karar vermiş görünüyor. IGTV, Reels’in gölgesinde kalmış durumda. Şirket IGTV yerine Reels’den elde ettiği muvaffakiyete odaklanmak ve oradaki karlarına yönelmek istiyor.

IGTV yerine ‘Instagram TV’ ismi verilen bir özellik gelecek. Bu özelik, 60 dakika uzunluğa kadar içeriklerin “dikey bir şekilde” izlenmesine imkan sağlayacak. Yeni özellik sayesinde para da kazanılabilecek. İçerikler, tıpkı Reels’de olduğu üzere dikey bir formda görüntülenecek ve ayrıyeten birçok filtre ve kırpma üzere özellikler de kullanıcılara sunulacak.

Instagram TV ön izleme müddetinde 60 saniye, görüntü uzunluğunun da 60 dakikaya kadar müddet tanıyacak. Facebook’un 2022 sonuna kadar içerik üreticileri için ayırdığı 1 milyar dolarlık bütçe bu özellik için de kullanılacak.

Başa dön tuşu