ABD Destekli Hacker Grubu, Yandex’e Saldırı Gerçekleştirdi

Geçen yılın sonbaharında Yandex’e yapılan saldırının adı “Five Eyes” olan bir küme tarafından gerçekleştirilmiş olduğu düşünülüyor. Kümenin; ABD, İngiltere, Avusturalya, Yeni Zelanda ve Kanada'dan takviye aldığı belirtiliyor.

Reuters’ın haberine göre istihbarat teşkilatlarında çalışan bilgisayar korsanları, “Rusya’nın Google’ı” olarak anılan Yandex’e saldırdı. Bilgisayar korsanları, rapora nazaran Yandex’in kullanıcı hesaplarını nasıl şifrelediğini gösteren bilgilerin peşindeydi. Bilgisayar korsanları, bu bilgileri Yandex’in kullanıcıların hesaplarına müsaadesiz erişim sağlamak için kullanmayı hedefliyordu.

2018’in sonbaharında adı “Reign” olan bir virüsle Yandex’e saldıran korsanların Five Eyes adındaki kümenin üyeleri olduğu belirtiliyor. Ayrıyeten Five Eyes ismindeki kümesinin üyelerinin ABD, İngiltere, Avusturalya, Yeni Zelanda ve Kanada'dan olduğu düşünülüyor fakat hücumun bu ülkelerden hangisinden geldiği şimdi belirli değil. Yandex sözcüsü, Reuters’a saldırının erken fark edildiğini ve rastgele bir data çalınmadan durdurulduğunu söyledi lakin Reuters kaynaklarına nazaran bilgisayar korsanlarının Yandex’in araştırma ve geliştirme ünitesine en az birkaç haftadır erişimi vardı.

Reuters’a nazaran ismi geçen ülkelerin Rusya’ya yapmış olduğu siber hücumlar çoklukla medyaya yansımıyor lakin bu ayın başlarında ABD’nin Rusya’nın güç şebekesine virüs bulaştırdığı haberi gündeme gelmişti. Bahar aylarındaysa ABD, siber taarruz ünitesini güçlendireceğini ve çevrimiçi tehditlere daha agresif yaklaşımlarda bulunacağını söylemişti.

Başa dön tuşu