Clubhouse ses kayıtlarını Çin’e mi gönderiyor?

Sosyal medya platformlarına her geçen gün bir yenisi daha eklenmeye devam ediyor. Bunun son örneğini Clubhouse ile gördük. Davetiye sistemi ile çalışan ve yalnızca sesli sohbet için kullanılan bu uygulama kısa müddet içerisinde ünlü isimler sayesinde yükselişe geçmişti. Fakat bugün Clubhouse için fecî bir tez ortaya atıldı.

Bloomberg’in haberine nazaran; Stanford İnternet Gözlemevi, Clubhouse’ın altyapısında üçünü şahısların kolaylıkla sızabileceği güvenlik açıklarının olduğunu tespit etmiş. Bu açıklardan ötürü platformdaki insanların ses kayıtları Çin‘e gönderiliyor olabilir. Yani dolaylı yoldan Çin hükümeti platformda yer alan datalara sızabilir.

Bildiğiniz üzere Çin hükümeti enteresan bir siyaset izliyor. Toplumsal medyada tüm vatandaşlarını istinasız olarak izliyor ve takip ediyor. Clubhouse buna müsaade vermediği için Çin’de kullanımı yasaklanmıştı. Dataların Çin’e gittiği gerçek olsaydı uygulama Çin’de engellenemezdi.

Ancak Stanford İnternet Gözlemevi’nin uygulamada bulduğu güvenlik açıkları Clubhouse tarafından doğrulandı. Clubhouse, bu mevzu üzerinde çalıştıklarını ve platformu daha inançlı hale getirmenin yollarını aradıklarını açıkladı.

ABD merkezli olan Clubhouse’ın bile isteye bilgileri Çin’e göndermeyeceği ortada. Lakin platformda güvenlik ihlallerinin de olduğu belirli. Muhtemelen ilerleyen günlerde uygulama bir güncelleme alacak ve güvenlik problemleri ortadan kaldırılacak.

Konu Çin ve ABD merkezli firma olunca bilhassa ABD basını olayı abartmayı çok seviyor. Bu yüzden Clubhouse’a yöneltilen bu iddiayı pek ciddiye almamak gerekiyor.

Başa dön tuşu