Twitter’da sular durulmuyor! Elon Musk kararını verdi

Dünyanın en güçlü isimlerinden birisi olan Elon Musk idaresindeki Twitter, reklam siyasetinde değişime hazırlanıyor. Twitter CEO’su Elon Musk, platformdaki reklamların sayısını azaltacaklarını söyledi. Ayrıyeten kullanıcıların reklamları büsbütün devre dışı bırakmalarına müsaade veren bir abonelik modeli üzerinde çalıştıklarını duyurdu.

Yeni devir başlıyor

Elon Musk’ın son hareketi, Ekim ayında Twitter’ı satın almasından bu yana şirketin gelir akışlarını çeşitlendirme gayretlerinin devamı niteliğinde. Toplumsal medya platformuna reklam veren birçok marka, şirketin denetleme siyasetleriyle ilgili kaygı duyduğunu söyleyerek reklam harcamalarını geri çekmişti. Bu durum ise Twitter’ın mali zorluklarla karşı karşıya kalmasına yol açtı.

Twitter’daki reklamları büsbütün kaldırmak şu anda mümkün değil. Yalnızca şirketin yeni abonelik hizmeti Twitter Blue ile reklam sayısını azaltmak ve daha fazla şahsileştirilmiş reklam görebilirsiniz. Musk’ın açıklamasına nazaran, yenilenen abonelikle birlikte kullanıcılar bu problemden da kurtulacak.

Fiyat açıklanmadı

Musk paylaştığı son tweet’te, “Reklamlar Twitter’da çok sık ve çok büyük. Önümüzdeki haftalarda her ikisini de ele almak için adımlar atılıyor” dedi. Blue aboneliğinin, paylaşılan tweet’leri geri alma ve özel içeriklere erişim üzere ek özellikler sunarak platforma kıymetli bir gelir getirmesi bekleniyor. Fakat hizmetin yeni fiyatı şimdi açıklanmadı.

Twitter, birincil gelir kaynağı olarak reklamcılıktan uzaklaşmak istiyor. Twitter’ın bu hareketi ise kısa müddet evvel siyasi reklamcılık üzerindeki yasağı kaldırması ve reklamcılıkta çalışan mühendisleri işten çıkarmasıyla başladı. Musk, platformun “ücretsiz bir cehennem” olmasını engellemek istediğini belirtti.

Twitter’ın yeni abonelik modeli ve reklamlardaki azalma, kullanıcılara daha keyifli bir tecrübe sunarken, şirketin mali düşüncelerini da giderebilir. Bu değişikliklerin, gelir elde etmede ve platformdaki kullanıcı tecrübesini güzelleştirmede ne kadar başarılı olacağını göreceğiz.

Başa dön tuşu