ABD’nin Uçak Gemisine Karşı ‘İstemiyoruz’ Kampanyası

ABD’nin deprem bölgesine gönderdiği uçak gemisine karşı sosyal medyada bir gruptan tepki geldi. #ABDgemisiistemiyoruz etiketi Twitter’da gündem olmuş durumda.

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüklerindeki iki depremin ardından bölgeye tüm dünyadan yardım ekipleri gelmeye devam ederken ABD’den de önemli bir açıklama yapılmıştı. ABD, Deniz Kuvvetleri’ne ait uçak gemisi USS George HW Bush’u Türkiye’ye gönderdiğini açıkladı.

Adeta yüzen bir şehir olarak hizmet veren dev uçak gemisi, bölgede arama kurtarma ekipleri için bir üs, lojistik bir hat ve barınılabilecek bir yer olarak görev yapabilecekken Twitter’da komplo teorisyenlerinin malzemesi oldu.

Twitter’da akıl tutulması yaşatan paylaşımlar:

uçak gemisi

uçak gemisi

uçak gemisi

uçak gemisi

uçak gemisi

ABD’nin uçak gemisi duyurusu şu şekildeydi:

“ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı (EUCOM), USAID afet yardım ekibine destek vermek üzere bir takım gönderdi. Bunların da 9 Şubat’ta orada olmalarını bekliyoruz. EUCOM ayrıca Türk hükümetinin olabilecek yeni talepleri ve yardım çabaları için ek unsurları konuşlandırmak üzere aktif bir şekilde çalışıyor. Tekrar taziyelerimizi iletiyoruz ve bu korkunç felaketin yaralarını sarmak ve insanları kurtarmak için müttefikimizin yanındayız.”

Uçak gemisi, daha önce nasıl yardım amaçlı kullanıldı?

uçak

Deprem bölgesine yardım sunmak üzere yolda olan USS George HW Bush, yakın zamanda yine yıkıcı bir deprem sonucunda Haiti’de de görev almıştı. 2018 yılındaki depremde gemi, 19 helikopter, kendisine eşlik eden 6 gemi, 8 nakliye uçağından oluşan yardım filosunda yer almış, sadece Haiti’de toplam 671 kurtarma görevinin çoğunda rol oynamıştı. Yaralı yüzlerce kişi gemi bünyesinde tedavi edilmişti.

Uçak gemisi şu an nerede?

uçak gemisi

ABD’nin uçak gemisi, 14.30 itibarıyla Atina açıklarından Türkiye’ye doğru rotasına devam ediyor, henüz Atina yakınlarında bulunuyor. Gemiyi canlı olarak takip etmek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Gitmeden de Yardım Elini Uzatabilirsiniz: Deprem İçin Yardımda Bulunabileceğiniz Tüm Kurum ve Kuruluşlar

Başa dön tuşu