5G, 2024 Yılında Dünya Nüfusunun Yarısını Kapsayabilir

Ericsson'un yayınladığı rapora nazaran, 5G aboneliklerinin 2024 yılında 1.9 milyara ulaşacağı düşünülüyor. Raporda, 2024 yılı itibariyle 5G ağların, global taşınabilir trafiğinin %35’ini taşıması beklendiği söyleniyor. Akıllı telefon üreticileri giderek 5G uyumlu telefonlar üretirlerken bazı komünikasyon servis sağlayıcıları da 5G ağlarını kullanıma açmış durumda. Hatta kimi hizmet sağlayıcıları, 5G’nin konuşlandırılmasının birinci yılında nüfusun %90’ını kapsayacağını belirten argümanlı amaçlar belirliyorlar. 

Rapor, 2019 yılının sonlarına hakikat dünya genelinde 10 milyondan fazla 5G aboneliğinin ortaya çıkacağını belirtiyor. Aboneliklerin öncelikle en süratli halde Kuzey Amerika’da, daha sonra ise Kuzey Doğu Asya ve Avrupa’da başlatılması bekleniyor. 

Ericsson lider yardımcısı Fredrik Jejdling, “5G katiyen süratle ilerliyor. Bu, hizmet sağlayıcılarının ve müşterilerin teknolojiye olan coşkusunu gösteriyor. 5G, insanların hayatları ve işletmeler üzerinde olumlu bir tesire sahip olacak.” dedi.  

Başa dön tuşu