SMS ile WhatsApp Mesajı Arasında Ne Fark Var?

Aşkın, sevginin, bağlantının en kısaltmalı haliydi SMS. ‘slm, nbr’ üzere kısaltmalarla anlatmaya çalıştık sıkıntımızı yıllarca. Zira kontörümüz azdı, SMS paketlerindeki haklarımız sonluydu ve konuşmak istiyorduk. SMS hala kullanımda olan bir iletileşme çeşidi olsa da, artık IM, instant messaging yani anlık iletileşme bu klasik iletileşme cinsinin yerini çoktan aldı bile.

Instant messaging, bildiğimiz WhatsApp ve gibisi online yani internet üzerinde anlık iletileşme sağlayan taşınabilir uygulamalar için kullanılan bir terim. SMS iletileri da anlıktı ama giderek hızlanan günümüz dünyası için artık kâfi değil. İstediğimiz bildirisi doyasıya yazdığımız WhatsApp ve artık pabucu biraz dama atılmış olan SMS ortasında birtakım temel farklar var. 

İkisinde de istediğimiz her türlü yazılı metni karşı tarafa gönderebiliriz. Fakat anlık iletileşme uygulamalarında görsellik de işin içine giriyor. Fotoğraflar, görüntüler, gifler, dokümanlar üzere dilediğimiz her türlü metaryali karşı tarafa gönderme imkanımız var WhatsApp ve gibisi uygulamalarda. Sırf metin iletisi göndermek istesek bile SMS bizi 160 karakterle sınırlıyor, geçmişte kullanılan kısaltmaların da en büyük sebebi bu.

SMS, yani metin ile iletileşme nedir?

Genel manada SMS nedir? Tüm GSM operatörleri tarafından desteklenen SMS, yani metin ile iletileşme çeşidinde, bir telefon kullanıcısına azamî 160 karakterden oluşan yazılı bir bildiri gönderebilirsiniz. Bunun için SMS gönderdiğiniz kişinin de faal bir sim karta sahip olması gerekiyor. Yakın vakitte iletildi bilgisi için de başka bir bildiri gelme özelliği olsa da, daha evvel SMS’in ulaşıp ulaşmadığına, karşınızdaki kişinin okuyup okuyamadığına dair rastgele bir fikriniz olmazdı. 

Bunlar yetmezmiş üzere SMS ile sırf yazılı metin gönderebiliyorsunuz. İletiye rastgele bir görsel döküman eklemek isterseniz, MMS olarak isimlendirilen öteki bir servis kullanmak durumundasınız. Elbette bu servisi kullanma fiyatı de genelde SMS’ten oldukça yüksek oluyor. Günümüzde çok kullanışlı bir sistem olmasa da, internete ulaşım imkanının olmadığı genelde acil durumlar için SMS güvenilir bir sistem. Bu nedenle de hangi GSM operatöründen, hangi tarifeyi kullanırsanız kullanın, pek gereksiniminiz yokmuş üzere görünen SMS paketi de size sunulacaktır.

WhatsApp üzere uygulamalarla yapılan anlık iletileşme (instant messaging) nedir?

İki yahut daha fazla kişinin gerçek vakitli olarak görüşmesine imkan sağlıyor instant messaging yani anlık iletileşme. Yani bu iletileşme cinsinde birden çok şahısla aynı anda bağlantı kurma bahtınız var. Online olarak yani internet üzerinden mesajlaşmanızı sağlayan anlık iletileşme uygulamaları genelde elektronik posta ile kıyaslanıyor. 

Aynı mantık üzerinden hareket eden bu iki sistemin elbette en temel farklı gerçek vakitli olması. Elektronik posta yani e-mail gönderdiğinizde tıpkı bir mektup üzere daha uzun, belirli kurallarla atıyorsunuz ve yanıt kimbilir ne vakit geliyor. Anlık iletileşme uygulamalarındaysa her şey isminden da anlaşıldığı üzere anlık gerçekleşiyor. Bu da her şeyin giderek hızlandığı günümüz şartlarında en muhtaçlığımız olan şey.

Tabii bu anlık ileti uygulamalarını sırf taşınabilir üzerinden kullanmak zorunda değilsiniz. WhatsApp Web sürümünü kullanarak cep telefonunuz yanınızda olmasa da internet üzerinden, kayıtlı bireylerinizle mesajlaşabilirsiniz. WhatsApp üzere başka birçok anlık iletileşme uygulamasının da web sürümleri bulunuyor.

1996 yılında ICQ ile bir arada hayatımıza giren anlık iletileşme uygulamaları artık en vazgeçilmez gereksinimlerimizden biri. Bunu gören GSM operatörleri, SMS paketlerinden çok artık bu tip uygulamaları kullanmanız için size özel tarife ve paketler sunuyorlar. Bu da aslında gerekli bir şey zira bu uygulamalarda sırf metin iletisi göndermiyorsunuz. Görüntü, fotoğraf, gif ve doküman üzere birçok döküman gönderebildiğiniz üzere sesli yada imajlı arama da yapabiliyorsunuz. Bu uygulamaların en hoş yanı da elbette fiyatsız olmaları.

İnternet ve dünya giderek hızlanıyor. Bu dünyanın suratını da lakin WhatsApp üzere anlık iletileşme uygulamalarıyla yakalayabiliyoruz. Bu uygulamalar sayesinde anlık olarak metin, fotoğraf, görüntü ve evrak gönderebiliyor, tıpkı vakitte sesli ve manzaralı aramaları fiyatsız olarak gerçekleştirebiliyoruz.

Başa dön tuşu