Ağaçlardan Enerji Üreten Lise Öğrencisi Google’dan Ödül Aldı

Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden biri olan, hatta tahminen de en büyüğü olan Google; 13-18 yaş ortasındaki gençlerin parlak fikirlerini ortaya koymaları için düzenlediği Science Fair isimli online müsabakaya 120'den fazla ülkeden yüzlerce yarışmacı katıldı. Bu sayı birinci elemede 100 bireye; ikinci elemede ise 20 şahsa düştü.

Yarışmada Türkiye'yi temsil eden 11. sınıf öğrencisi Tuan Dolmen ise “Enerji üretmek için ağaçların titreşimlerini toplamayı amaçlayan dijital tarım modülü” isimli çalışmasıyla, en önde gelen bilim mecmualarından olan “Sceintific American Innovator” mükafatına layık görüldü. 29 Temmuz tarihinde ABD'de gerçekleştiren merasimle mükafatını ve 15 bin dolarlık bursunu alan Dolmen, proje üzerinde 1,5 yıldır çalıştığını söyledi.

“Yaklaşık 1,5 yıldır bu proje için çalışıyordum. Etrafa hassas yaklaşımın öne çıkmasını ve ülkemizi daha büyük platformlarda temsil etmeyi hedeflediğim için bu yarışa başvurdum. Bilime ilgim cihan ve kozmosun genişlemesi üzere hususlara merakımla başladı. ‘Science Fair’ katıldığım birinci müsabaka değil. Daha evvel de derece aldığım, okulumu ve ülkemi temsil ettiğim 25’ten fazla ulusal ve milletlerarası müsabakalarda bulundum. Öğretmenlerim, ailem ve bilhassa okulumdaki proje kulübü, beni cesaretlendirdi.”

“İlk 20’ye seçildiğimi öğrenince çok heyecanlandım. Projemin bir derece alabileceğine inanıyordum. Fakat müsabakada bulunan 20 projenin hepsi ödüllü ve başarılı projelerdi. Münasebetiyle bu mükafatı almayı beklemiyordum. Bu türlü bir mükafatı ülkemize kazandırdığım için çok gurur duyuyorum. Üniversite için Amerika’ya gitmeyi hedefliyorum. Dünya vatandaşı olmaya çalışıyorum. Kazandığım bursu üniversite eğitimimde kullanacağım. İleride astrofizik alanında çalışmayı ve kuantum fiziğinin rölativiteyle çakıştığı nokta olan ‘Her Şeyin Teorisi’ üzerinde araştırmalar yapmayı hedefliyorum”

Başa dön tuşu