Huawei CEO’su: 6G, 5G’den 100 Kat Daha Hızlı Olacak

Çin’de yayın yapan CCTV kanalına bir röportaj veren Huawei Tüketici İş Kümesi CEO'su Richard Yu, 6G teknolojisindeki Ar-Ge çalışmalarına başladıklarını ve yeni jenerasyon ağ teknolojisinin önümüzdeki 10 yıl içinde ticarileşebileceğini aktardı.

Yu'ya nazaran hava, kara, deniz ve uzay irtibatları, 6G teknolojisi ile çok daha entegre bir yapıda olacak. 5G'nin milimetre dalga bandı, terahertz-dalga bandına uzatılacak ve data transfer hızı 5G'ye kıyasla 100 kat daha süratli olacak.

Yu, 6G'nin kullanıcı odaklı hizmetler, Objelerin İnterneti (IoT), endüstriyel kullanım, otonom sürüş, akıllı fabrika ve başka alanlarda yaygın olarak kullanılacağını söylüyor. Bununla birlikte bir sonraki ağ teknolojisinin sanayi standartlarını karşılaması için önünde daha çok uzun bir yol bulunuyor. Çünkü dünya şimdi 5G’ye dahi tam olarak adapte olabilmiş değil.

Halihazırda 5G teknolojisinin en değerli oyuncularından biri olan Huawei, bir yandan yatırımlarına devam ederken, başka yandan da Çin hükümeti ismine casusluk yaptığı istikametindeki tezleri çürütmeye çalışıyor. Geçtiğimiz mayıs ayında ABD tarafından kara listeye alınan Shenzhen merkezli şirket, buna karşın Haziran 2019 prestijiyle 50'den fazla ülkeyle 5G mutabakatı imzalamış durumda. 

Huawei’nin kurucusu ve CEO’su Ren Zhengfei, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Amerikan menşeli kesimleri olmayan yeni jenerasyon kablosuz baz istasyonları ürettiklerini söylemişti. Çinli teknoloji devi, 2020 yılına kadar yaklaşık 1,5 milyon istasyon üretmeyi planlıyor. 

Başa dön tuşu