Airbnb’nin yeni uygulaması kullanıcıların hoşuna gitmeyecek

Teknoloji, konukların yorum geçmişi, hesaplarının yaşı, talep ettikleri kalış mühleti ve uygun olup olmadığı üzere faktörlere bakarak yetkisiz taraflarla sonuçlanması olası rezervasyon cinslerini otomatik olarak yakalamak için tasarlandı.

Şirket, Ekim 2021’den bu yana Avustralya’nın belli bölgelerinde emsal teknolojiyi denediğini ve yetkisiz partilerde %35’lik bir düşüş gördüğünü söyledi. Ayrıyeten, daha evvel ABD’de Temmuz 2020’den bu yana, 25 yaşın altındaki konuklara daha hudutlu odaklanan emsal bir sistem kullanılıyordu. Bu evvelki teknolojiyle, genç konukların yaşadıkları yere yakın büyük konutları rezerve etmeleri engellendi.

Airbnb’nin yeni uygulaması kullanıcıların güzeline gitmeyecek

Airbnb yıllardır partileri çökertmeye çalışıyor. 2019’da, California, Orinda’da bir Airbnb kiralamasında bir Cadılar Bayramı partisinde 100’den fazla kişinin katıldığı düşünülen bir silahlı akında beş kişi öldükten sonra “parti evlerini” yasaklayacağını söylemişti.

2020’de, bu sefer COVID pandemisinin bir sonucu olarak daha fazla tedbir aldığını duyurdu. Dehşet, barların ve kulüplerin kapatılmasının insanları toplumsal aralığın en hayati olduğu bir vakitte alternatif olarak Airbnb mülklerine yönelmeye teşvik etmesiydi. Birçok toplumsal ara kuralı artık gevşetilmiş olsa da, Airbnb parti yasağının işletmesi için olumlu bir hareket olduğunu gördü ve yasağı tutmaya karar verdi.

Şirketin duyuru yazısı, yetkisiz taraflara konut sahipliği yapmak için rezervasyon yapmasından şüphelenilen ve engellenen konukların Airbnb üzerinden alternatif bir rezervasyon yapmaya devam edebileceğini söylüyor. Örneğin, bütün bir mesken yerine özel bir oda rezervasyonu yapabilir yahut platform üzerinden bir otel konaklaması rezerve edebilirler.

Airbnb daha evvel, Ağustos 2020’de parti yasağını uyguladıktan sonra parti raporlarının sayısında yıldan yıla %44 düşüş gördüğünü söylemişti. Airbnb’nin platformunda sahip olduğu yaklaşık 150 milyon toplam kullanıcıya kıyasla toplamda, parti aksisini ihlal ettikleri için yaklaşık 6.600 konuğun hesabını askıya aldığını söylüyor.

Başa dön tuşu