Ölünce Sosyal Medya Hesabınıza Ne Olacak?

Hayatımızın birçoklarını internette yaşıyoruz. Bilhassa ülkemizde, nüfusa nazaran toplumsal medya kullanım oranı birçok ülkenin kat kat üzerinde. Burada yazdıklarımız, paylaştığımız fotoğraflar, kıssalar, bir manada dijital bir miras sayılabilir. Pekala ya eğer ölürsek, toplumsal medya hesabımıza ne olacak?

Bu soru size biraz uzak gelebilir, doğal başınıza gelene dek! Karşılığı ise kullandığınız platforma ve ölmeden evvelki kararınıza bağlı. Facebook ve Google, hesabınızı miras bırakabilme özelliğini size sunuyor; öldükten sonra hesabınızı yönetecek kişiyi seçebiliyorsunuz. Instagram, Twitter ve Snapchat ise rastgele bir miras bırakma özelliğine sahip değil. Kullanılmayan hesaplar ya 6 ay boyunca aktivitesizlikten kapanıyor yahut bir aile üyenizin bu kurumlarla irtibata geçmesi halinde deaktive oluyorlar. Facebook ve Google’da hesabınızının birine miras kalması içinse, mirasçınızı ayarlamalısınız. 

İnternetteki gönderi ve yazışmalarınız, siz öldükten sonra arkadaşlarınız tarafından bir chatbot’a da dönüştürülebilir. Bu türlü bir program sayesinde, tıpkı Black Mirror dizisinin bir kısmındaki üzere; siz öldükten sonra arkadaşlarınız sizin bot halinizle konuşmaya devam edebilir. Ürkütücü mü yoksa yas sürecini kolaylaştırıcı mı desek, bilemedik. Lakin teknolojinin sevgililiği, biz öldükten sonra da bizimle ilgili olarak devam edebiliyor. Ayrıyeten Facebook, dünyanın en büyük dijital mezarlığı olma potansiyeline sahip. Platform, dünyada en çok üyesi olan toplumsal ağ özelliği sayesinde bu duruma mazhar olabilir. Daha detaylı bilgi için aşağıdaki görüntüyü izleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu