Milyonlarca Instagram şifresi usulsüzce saklandı!

Instagram kullanıcılarının parola bilgilerinin şifrelenmeden saklandığı ve şirket çalışanları tarafından görüntülenebildiği bildirildi. 

Milyonlarca Instagram şifresi usulsüzce saklandı!

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, sahibi olduğu Instagram uygulamasına ilişkin milyonlarca kullanıcının parola bilgilerinin şifrelenmeden saklandığını ve bu bilgilerin şirket çalışanlarının erişimine açık olduğunu tespit ettiklerini duyurdu.

Teknoloji haberleri sitesi The Verge’de yer alan habere nazaran, Instagram kullanıcılarının şifrelenerek saklanması gereken parola bilgileri, şirket tarafından düz metin olarak ve 20 binden fazla çalışanın erişimine açık bir halde depolandı.

Öte yandan Instagram hesaplarıyla ilgili güvenlik açığı geçen ay gündeme gelmiş, Facebook bu durumu kabul ederek, şirket çalışanı tarafından parola bilgisine ulaşılabilen hesap sayısının on binlerle sonlu olduğunu açıklamıştı.

Facebook’tan yapılan son açıklamada, milyonlarca Instagram kullanıcısının bu güvenlik açığından etkilendiğinin tespit edildiği belirtildi. Açıklamada ayrıyeten, yüz milyonlarca Facebook kullanıcısının parola bilgilerinin de şifrelenmeden saklandığına yer verildi.

Uzmanlar kullanıcılara hesap güvenliği için parolalarını yenilemelerini tavsiye ediyor. Pekala ya siz bu güvenlik açığı hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlere aktarmayı unutmayın.

Başa dön tuşu