YouTube, Müzik İndirme Siteleri, Telif Hakkı İhlali Yapıyor

Müzik sanayisinin ‘stream-ripping’ (akış kopyalama) adı verilen olayla ilgili savaşının bir modülü olarak, bu yılın başlarında Sony, Universal ve Warner; Music Rights Australia ve Australasian Performing Right Association'ın dayanağıyla, Avustralya'daki internet servis sağlayıcılarının (İSS) çeşitli YouTube platformlarına erişimi engellemesini istedi.

Nisan ayında yapılan bir Federal Mahkemenin akabinde, müzik kümeleri dört ana oyuncuya karşı aksiyonda bulundu. Bunlar; 2conv, Flv2mp3, FLVto ve Convert2mp3. Justice Perram, ülkedeki İSS'lerinin platformları engellemesini zarurî kılan bir buyruk verdi.

Hakim, bu hafta kararın münasebetini yayımladı. Engelleme ögeleri, Avustralya maddelerine has iken öbür bölgelerdeki bu çeşit platformların faaliyetleri hakkında benzer durumları ve hareketleri bilgilendirebilecek bazı farklı yorumlar içeriyor. Hakim Justice Perram, argümanlarını belirlerken YouTube'da akış ve indirme ortasındaki farklara vurgu yapıyor.

Hakimin belirttiğine nazaran: “Medyayı YouTube'a yükleyen bir kişinin, bu medyayı kimlerin ve hangi şartlar altında görüntüleyebileceğini belirlemesi gereklidir. Bu sürecin bir kesimi olarak belgelerin indirilmesi için müsaade vermek mümkündür.”

Çoğu durumda yükleme, kullanıcının sırf medya akışını indirmesine değil, medyaya aktarmasına müsaade veren 'Standart YouTube Lisansı'nı seçerek yapılıyor. 'Creative Commons License' ile yükleme, son kullanıcıların indirmesine müsaade verebiliyor, lakin etiketler, bu temelde yüklenmiyor. Hakim, YouTube’da yayın izlemeye ya da indirmeye müsaade verip vermeme kararının yükleyiciye verildiğini söylüyor.

Yargıç, web sitelerinin işletmecilerinin YouTube'dan yayınlanan müzik görüntülerinin ses kayıtlarını kopyalayarak ilgili müzik ve performans telif haklarını ihlal ettiklerini söylüyor.

Bunun yanı sıra ConvertMP3 platformunda yayınlanan ve kullanıcıların telif hakkı sahibinden müsaade aldıklarında YouTube'dan indirmenin “tamamen yasal” olduğunu argüman eden bir tabir, hakim tarafından “teknik olarak doğru” diye tanımlanıyor. Bununla birlikte feragatnameyi sitelerin yalnızca “web sitesi işletmecilerinin sahtekârlığını vurgulamak” için varolduğunu belirterek “tamamen asılsız” olarak reddetti.

Listelenen web sitelerindeki kayda paha trafik fazlalığı, “endüstriyel ölçekte müzik görüntülerinin müzik korsanlığından sorumlu olduklarını” ortaya çıkarıyor.

Başa dön tuşu