Apple ile Giriş Yap Özelliği, Güvenlik Sorunları Doğurabilir

Geçtiğimiz aylar içerisinde düzenlediği bir aktiflikte yeni giriş metodu “Apple ile giriş yap”ı duyuran Silikon Vadisi devi şirket, Apple kullanıcılarının Facebook, Instagram, Twitter vb. internet platformlarına TouchID yahut FaceID kullanarak çok kolay bir formda giriş yapabilmelerine imkan tanıdı.

Apple'ın kullanıcılarının kapalılığını ön planda tutarak tasarlayıp geliştirdiği bu özellik, ne var ki PayPal, Google, Microsoft ve dahasının çalışanlarının bulunduğu kâr hedefi gütmeyen OpenID kuruluşu tarafından tehlikeli bulundu.

Apple'ın Yazılım Departmanı'nın başında bulunan Yazılım Mühendisi Craig Federighi'a gönderdiği bir mektupta OpenID, “Apple ile giriş yap” usulünün kullanıcıların datalarını toplayıp biriktirmesi gerektiği ve bu sebeple bilgi ihlalleri durumunda büyük problemlerin oluşabileceğine dikkat çekti.

Bahsi geçen meseleleri çözmek için OpenID, Apple'ın giriş sistemindeki açık noktaları kapatmak için Apple'a davet yapıyor. Apple tarafında ise yapılan davet hakkında şimdi resmi bir açıklama bulunmuyor. Kullanıcılarının kapalılığının birinci önceliği olduğunu söyleyen Apple'ın yeni giriş tekniğini en uygun hâle getireceğini ümit ediyoruz.

Başa dön tuşu