Instagram’da fotoğraf boyutları değişiyor! Artık daha farklı olacak

Fotoğraf ve görüntü paylaşım platformu Instagram, son zamanlardaki dizaynıyla çeşitli tenkitlerin odağı haline gelmiş durumda. Tüm tenkitlerin akabinde tasarımı eski haline getiren platform, yeni bir özellik için tekrar adım atıyor. Intagram lideri Adam Mosseri, yaptığı duyuruyla fotoğraflarda değişiklik olacağını belirtti.

Tüm ekranı kaplayacak

Instagram lideri Adam Mosseri, haftalık biri Ask Me Everything programında platform fotoğraflarıyla ilgili duyuru yaptı. Açıklamasında fotoğrafların tam ekran Reels’la uyumlu olması için yeni bir test periyoduna girmeye hazırlandıklarını söyledi. Ayrıyeten Mosseri, ultra uzun 9:16 fotoğrafları ‘bir ya da iki hafta içinde’ test etmeye başlayacaklarını doğruladı.

Instagram lideri Adam Mosseri, yaptığı açıklamada: “Uzun görüntüleriniz olabilir, lakin Instagram’da uzun fotoğraflarınız olamaz. Bu yüzden tahminen her ikisine de eşit davrandığımızdan emin olmamız gerektiğini düşündük.” tabirlerini kullandı.

Platformun 9:16 fotoğrafları test etme adımı, kimi fotoğrafçılar tarafından pek olumlu karşılanmadı. Bunun nedeni ise fotoğrafların garip bir manzaraya sahip olmaları. Instagram, uzun vakittir kullanıcılarına TikTok gibisi olan bir tam ekran tecrübesi için çalışmalar yapıyor. Ayrıyeten şirket bu durumun daha akıcı bir akışın olmasına yardımcı olacağını düşünüyor.

Başa dön tuşu