Apple, Veri Transfer Projesine Katıldı

Google, Microsoft, Facebook ve Twitter gibi büyük şirketlerin ortak olduğu Data Transferi Projesi’ne artık de Apple katıldı. Apple, iCloud’daki veri akışını daha da geliştirebilmek için DTP’ye katıldığını açıkladı.

Veri Transferi Projesi, geçtiğimiz sene resmi olarak başlatıldı ve Google, Twitter, Facebook üzere şirketler de bu projeye dâhil oldu. Bu proje, aslında kolay olarak dataların internet ortamında kolay ve özgür bir halde transfer edilebilmesini sağlayan yeni araçlar geliştirebilmek için açık kaynaklı bir teşebbüs olarak açıklanıyor.

Örnek vermek gerekirse bu projeye Google ve Facebook’un üye olması demek, Facebook’taki bir fotoğrafınızı indirmeye gerek kalmadan Google Fotoğraflar’da yedekleyebilmeniz manasına geliyor. Bir öbür örnekle açıklamak gerekirse Google Drive’daki dosyalarınızı One Drive’a taşımak isterseniz, Google Drive’daki belgelerinizi indirip tekrardan One Drive’a yüklemeniz gerekiyor. Data Transferi Projesi ise bu işi sizin için kolaylaştırarak verileri indirmeden bir platformdan öteki platforma taşımanıza yardımcı oluyor.

Açık kaynaklı bu proje, şu anda hâlâ gelişim kademesinde olduğundan dolayı büsbütün kullanıcılara açılmış değil. Manzara ve daha birçok bilginin transferi üzere işlere imza atacağından ötürü projenin dışarıya rastgele bir halde bilgi sızdırmasının büsbütün engellenmesi için uğraşılıyor. Şimdilik büsbütün açık olmasa da yakın vakitte kullanıcıların bu hizmetten daha fazla faydalanabilmesi bekleniyor.

Başa dön tuşu