Ping Düşürme Nasıl Yapılır? (Resimli Anlatım)

İnternet üzerinden oyun oynarken insan bazen sondan kendini kaybedebiliyor. Üst düzey çekişmelere mesken sahipliği yapan bir ortamda gerginlik olmasından daha doğal bir şey yoktur. Hele bir de bu türlü bir ortamda yüksek ping sorunu yaşamak, insanı önemli manada soğutabiliyor.

Bizler de tam olarak bu kaygıdan muzdarip okurlarımız için bir ping düşürme rehberi hazırlamak istedik. Dileriz, rehberimiz Counter-Strike: Küresel Offensive (CS: GO) yahut League of Legends (LoL) üzere rekabetçi oyunları oynarken yaşadığınız ping sıkıntısını çözmenizde yardımcı olur.

Yazımızda bulunan adımlar genel olarak yerine getirmesi kolay işlemlerden oluşuyor. Bu sebeple lafı fazla uzatmadan tahlillere geçelim. Evvel kısaca nelerden bahsedeceğimizi özetleyelim:

CS: GO ve LoL üzere oyunlarda ping düşürme yolları (Özet liste):

 • İnternet hızınızı test edin,
 • İnternetle ilişki kuran tüm programları kapatın,
 • İnterneti kullanan tek kişi olmaya ihtimam gösterin,
 • İnternet kontağınızı Ethernet kablosu ile sağlayın,
 • Modeminizi kapatıp tekrar açın,
 • İnternet sağlayıcınızla görüşün,
 • Yeni bir modem almayı deneyin,

Ping nedir?

Ping, 1983 yılında Michael Muss tarafından icat edilen, bir bilgi paketinin farklı bir adrese dağıtımının meselesiz bir biçimde gerçekleştirilip, gerçekleştirilemeyeceğini doğrulamak için kullanılan sisteme verilen isimdir.

Aslına bakarsanız internet üzerinden bir oyun oynarken yapılan şey de budur. Yani oyunu oynayan kişinin kullandığı bilgisayar ve oyun sunucuları ortasında asla durmayan bir data alışverişi gerçekleşir. Oyunda gösterilen ping kıymeti ise bu alışverişin ne kadar müddette gerçekleştiğini gösterir. Ping, Türkçe’de gecikme olarak da kullanılır.

CS: GO ve LoL üzere oyunlarda ping düşürme teknikleri:

Her şeyden evvel internet suratınızı test edin:

Eğer alışılagelmişin dışında bir ping kıymetine sahipseniz, birinci olarak bir sürat testi yapmanızda yarar var. İnternet suratını test etmek için dünya çapında en tanınan olan sitelerden biri olan Speedtest sitesini kullanabilirsiniz.

Test sonuçlandığı vakit yapmanız gereken şey, “ping”, “download” ve “upload” kıymetlerinizin evvelce yaptığınız sürat testleriyle benzeri olup olmadığını denetim etmek. Şayet değilse yüksek ping sorunu yaşamanızın sebebi bu olabilir.

İnternetle irtibat kuran tüm programları kapatın:

Bilgisayarlar sizin haberiniz olmadan, art planda birçok farklı süreci yerine getirebilir. Lakin bu her vakit yeterli bir şey değil. Bazen, bilgisayarınızın sadece o anda yaptığınız sürece odaklanmasına gereksiniminiz olabilir.

Yaşadığınız yüksek ping sorunu da külliyen bu yüzden olabilir. Programlar, kendilerini otomatik olarak güncelliyor olabilir. Bu yüzden ping düşürme süreci için birinci olarak art planda sahiden gerekmedikçe bir uygulama çalıştırmamaya itina gösterin.

Not: Steam’in “Oyun esnasında indirmelere müsaade ver” özelliğini kapatın:

Özellikle CS: GO üzere Steam üzerinden çalışan oyunları oynuyorsanız, Steam’in art planda çalışmasına pürüz olamazsınız. Lakin Steam’in arka planda indirme yapmadığından emin olmanızda yarar var:

 • Steam’i açın.
 • Sol üstte bulunan “Steam” sekmesine basın.
 • Açılan listeden “Ayarlar” butonuna basın.
 • Pencerede bulunan sekmelerden “İndirmeler” yazana tıklayın.
 • Oyun esnasında indirmelere müsaade ver” seçeneğinin tikini kaldırın.

İnterneti kullanan tek kişi olmaya itina gösterin:

Bu adım söylemesi kolay, yapması güç olanlardan. Şayet tek başınıza yaşamıyorsanız, meskeninizde yaşayan insanlardan interneti kullanmamalarını istemek her vakit mümkün olmuyor. Lakin deneme yapmak için anlık olarak rica edebilirsiniz.

Çünkü bilhassa Netflix gibi yayın platformları internet kullanımı konusunda acımasızlaşabiliyor. Birebir biçimde büyük evraklar indirilmesi de ping pahasını yükselten faktörler ortasında bulunuyor.

İnternet kontağınızı Ethernet kablosu ile sağlayın:

Bilgisayarınız ve modeminiz ortasındaki ara, kablosuz temaslarda çok kıymetlidir. Şayet bilgisayarınızı modeme uzak bir aralıkta kullanıyorsanız, yeni bir kablo almadan evvel modeme yaklaşmayı deneyebilirsiniz.

Sorun uzaklıktan kaynaklanmıyorsa kendinize bir Ethernet kablosu edinmenizde yarar var. Zira kablo ile kurulan kontaklar, kablosuz olarak kurulan ilişkilerden çok daha güçlü ve stabil oluyor.

Modeminizi kapatıp tekrar açın:

Yılların verdiği deneyim, bilgisayarla uğraşan herkesi bir sorun anında kapatıp tekrar açmaya itmekte. Bu her ne kadar dalga geçilen bir husus olsa da nitekim işe yarıyor. Ayrıyeten bunun çok da mantıklı bir sebebi var. Elektronik aletlerin hepsi sağlıklı çalışması ismine ortada bir yeniden başlatılmalı.

Ancak bu süreci gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken bir şey var. Modeminizi kapatmak yeterli değil, güç kablosunu da sökmeniz gerekiyor. Ayrıyeten konuttaki ilişkiyi yönlendirici ve gibisi aygıtlarla destekliyorsanız, bunları da tıpkı formda kapatıp açmanız gerekiyor. Güç kablosunu çıkardıktan sonra bir dakika beklemek kâfi olacaktır.

İnternet sağlayıcınızla görüşün:

Tüm internet sağlayıcı firmaların müşterilerine uzaktan yardım etmek hedefiyle kurdukları davet merkezleri var. Bazen, müşteri temsilcilerinden yardım almak ping düşürme süreçlerinde en tesirli adım olabiliyor.

Bu kademede müşteri temsilcisinin size verdiği komutları birebir yerine getirmek çok kıymetli. Bu yüzden yanlış bir şey yapmamak ismine büsbütün anlayana kadar soru sormaktan çekinmeyin. Sonuçta probleminizin çözülmesi iki taraf için de kıymetli.

Yeni bir modem almayı deneyin:

Geçen vakitle birlikte internet sağlayıcınızın size verdiği modem verimliliğini kaybetmiş olabilir. Bu türlü bir durumda üstte bahsettiğimiz tahlillerden hiçbirisi size yardımcı olamaz. Lakin yeni bir modem alacakken ivedi etmeyin.

Önce üstte vermiş olduğumuz adımların hepsini harfiyen yerine getirdiğinizden emin olun. Sonra sorunun hakikaten modemden kaynaklandığından emin olmanız gerekiyor. Şayet modeminizde bir arıza yoksa, yeni bir modem almak ping düşürme konusunda bir tahlil getirmez.

Oyunlarda ülkü ping bedeli kaç olmalı?

Yabancı uzmanların bu soruya getirdiği karşılık, 20ms ila 150ms arası pahaların ülkü olduğu tarafında. Fakat ülkemizin coğrafik olarak oyun sunucularına uzak olması sebebiyle, 20ms kıymetinde bir gecikmeye sahip olmak maalesef bizim için bir hayal.

Tabii bu durum League of Legends üzere, sunucularda yerelleştirmeye giden oyunlar tarafında daha farklı. Lakin şu da bir gerçek, dünya üzerindeki en tanınan oyun dağıtımcıları bu stil adımlar atmıyor. Bu yüzden biz asgarî bir bedel belirlemek yerine, ping ölçer 150ms’nin altında bir paha gösteriyorsa ülkü aralıktasınız diyelim.

Böylelikle ping düşürme rehberimizin sonuna gelmiş oluyoruz. Dileriz yazımız yardımıyla meselenizi çözebilirsiniz. Hepinize düşük gecikmeli, bol “win”li oyunlar sevgili Webtekno okurları 🙂

Başa dön tuşu