Aşırı Yüksek Hızlı 5G ve 6G Anteni, Testleri Başarıyla Geçti

5G ile ilgili olarak en temel sorun antenlerin çalışma arasıdır. En süratli 5G bağlantıları yalnızca en kısa aralıklarda mümkün oluyor. Eindhoven Teknoloji Üniversitesi (TU/e) tarafından geliştirilen yeni anten ise 5G ve 6G için uzun aralık irtibatın yolunu açıyor. 

Yeni jenerasyon kablosuz ağlar olan 5G’nin ticari olarak çıkışının 2020 yılını bulması beklenirken, ülkemizde de 2023 yılına kadar 5G’ye geçilmesi planlanıyor. Birinci başta 4G’den biraz daha süratli çalışacak olan sistemler vakitle frekansın yükselmesiyle birlikte daha da süratli hale gelecek. Kapasite bir noktada 4G teknolojisinin 100 katına çıkacak.

Hızdaki artış da irtibat kanallarının bu irtibata nazaran olmasını gerektirecek. 80 GHz üzere yüksek frekansların kullanılacağı bu sistemlerin uzun aralıkta de birebir performansı vermesi için çalışmalar yapılması gerekmekte. 

TU/e’nin yaptığı çalışmalar da bu duruma odaklanıyor. Bunu gerçekleştirmek için de elektronik olarak denetim edilen antenlerden oluşan bir dizilim kullanıyorlar. Böylelikle sinyaller gerekli doğrultuda hızlandırılarak gönderilebiliyor. Ayrıyeten sinyalleri odaklayıp güçlendirmeye yarayan çanak antenler de sistemin bir modülü haline getiriliyor.

Antenler şu anda ne yazık ki ticari kullanıma hazır değil. En azından araştırmacıların elinde çalışan bir prototip bulunuyor. MaxWaves adlı sistemin kurucularından olan araştırmacı Ronis Maximidis, yapılan testlerle ilgili olarak yaptığı açıklamada “Bu testle, uzun uzaklık konseptimizin laboratuvar dışında da çalıştığını gösterdik. Bir sonraki adım bir prototip oluşturmak. Amacımız ise bütün dünyaya, en uzak noktalara bile 5G ve 6G temas götürmek” diye konuştu. Demoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu