Az bilinen Youtube gerçekleri!

internetin en tanınan görüntü izleme platformlarından biri olan YouTube hakkında çok az kişi tarafından bilinen kimi enteresan bilgileri sizler için derledik.

Yaş sınırlaması gerektirebilecek daha fazla görüntüyü yakalamak için daha fazla yapay zeka dayanaklı teknoloji kullanıma sunacak olması ile bu günlerde gündemde olan YouTube, hemen herkesin içinde çokça vakit geçirdiği bir platform.

Merak ettiğimiz birçok şeyi arayıp bulabildiğimiz için birebir vakitte bir arama motoru vazifesi de gören Youtube, günümüzde dünyanın en tanınan görüntü izleme platformlarından biri durumunda.

Peki YouTube ne vakit doğdu? YouTube‘ birinci yüklenen görüntü hangisi? YouTube‘un sahibi kim? YouTube‘da en çok izlenen görüntü hangisi? YouTube‘un şirket kıymeti ne? vs vs… Bu sorulardan en azından biri aklınıza kesinlikle gelmiştir.

Biz de buradan yola çıkarak, bu içeriğimizde YouTube hakkında ilgi uyandıran kimi bilgileri sizler için derledik.

İşte YouTube hakkında az bilinen 9 gerçek;

1

YouTube, o sıralarda PayPal’da çalışan üç arkadaş olan Steven Chen, Chad Hurley ve Jawed Karim tarafından 14 Şubat 2005 yılında kuruldu.

Youtube kurulurken bugünkü haline dönüşeceği varsayım edilmiyordu ve bu üç arkadaşın tek istekleri e-posta ile gönderilmesi sıkıntı olan görüntüleri arkadaş etrafları ile basitçe paylaşabilmekti.

2

YouTube‘da yayınlanan birinci video 23 Nisan 2005 tarihinde Jawed Karim tarafından siteye yüklendi. Görüntü bugüne kadar 75,5 milyon sefer izlenen bu tarihi görüntünün adı “Me at the Zoo” ve yalnızca 18 saniye uzunluğundaydı.

Videyou görmek için burayı tıklayabilirsiniz.

3

Youtube kurulduktan 18 ay sonra Google traafından 1.65 milyar dolar karşılığında satın alındı.

Başa dön tuşu