Anket: Favori Sosyal Medya Uygulamanız Hangisi?

15 yıl evvel ABD’li bir öğrencinin kurduğu Facebook, günümüzün en büyük teknoloji monopollerinden birisi haline geldi. Kendi kimliklerimizi, ferdî ilgi alanlarımızı yıllar boyunca Facebook’un maviş arayüzün aktardık. Arkadaşlarımızla sanal bir ortamda buluşmak ve konuşmak, onlarla özel anlarımızı paylaşmak güzelimize gitmişti. 

Sonra Twitter ve Instagram ve YouTube derken toplumsal medya, klasik medyayı alaşağı etti. Artık televizyon izlemiyor telefonlarımıza bakıyoruz. Artık haber programları yerine Google’ın ilgi alanlarımıza nazaran sunduğu haberlere göz atıyoruz. Artık ana sayfa akışında, bize uygun olduğu düşünülen şeyleri görüyoruz. Artık, toplumsal medya mecralarında onbinlerce firmanın reklamları için birer gaye pozisyonundayız.

Geçtiğimiz günlerde Facebook’un ana uygulaması dahil Instagram ve WhatsApp’da 5-6 saatlik erişim sorunu yaşandığında, toplumsal medyanın bizden neler alıp götürdüğünü fark etme bahtı yakaladık. Elbette toplumsal medya ve reklamlar büsbütün makus şeyler değiller. Günümüzde pek çok dinamik, bu ortamlara bağlı olarak gelişim gösteriyor. Her şeye karşın son birkaç yıldır ipin ucu ziyadesiyle kaçmış durumda.

Cambridge Analytica skandalıyla milyonlarca insanın şahsî bilgilerinin çalınması büyük bir örnekti, bir anda işin karantık tarafını görmüştük.

Telefonlarımız yanımızda değilken telaş hissettiğimiz (nomofobi), olup bitenden habersiz kaldığımızda yaşadığımız tasa durumu (fomo) bilimsel olarak literatüre gitmiş olan hastalıklar. Artık “dijital detoks” isminde tekniklerle toplumsal medyanın tesirlerinden kurutulup, gerçek hayata dönmeye çalıştığımız birtakım teknikler popülerleşiyor.

Tüm bunların haricinde ferdî bilgilerimizin güvenliği, fiyatsız bir serviste asıl eserin bizim olmamız durumu da yeteri kadar can sıkmaya başladı. Unutmayın ki fiyatsız olarak kullandığımız toplumsal medya mecralarının her biri ticari korkular güden firmalar. Rekabet ortamında daha çok bilginin, daha çok para manasına geldiğini görüyorken temiz şeyler düşünmek çok sıkıntı.

Şu anda ansızın 15 yıl öncesindeki kaidelere dönsek, neler olabileceğini hayal etmek sahiden çok çok güç. Lafı daha fazla uzatmadan, mevcut toplumsal medya mecralarıyla ilgili niyetlerinizi alalım.

Yorumlarınızı da bekliyoruz!

Tek Soruluk Dev Anket köşemiz, her hafta cuma günleri gündemdeki bir husus hakkında okuyucunun fikir sunmasına imkan tanır. Anketler, yayınlanan cuma gününü takip eden hafta sonu boyunca iştirake açık olurlar. Sonuçlar ve sonuçların ayrıntılı tahlili, her pazartesi günü Webtekno'da yayınlanır.

Başa dön tuşu