Beklenen oldu ve TikTok yasaklandı!

Son günlerin tartışma konusu olan TikTok‘un ABD’de yasaklanma ihtimali gerçek oldu. Geçtiğimiz günlerde ABD Lideri Donald Trump‘ın TikTok’u ülke genelinde yasaklayacağı bir kararnameyi imzalayacağı tezleri ortaya atılmış, akabinde toplumsal medya platformunun Microsoft’a satılması için görüşmelerin yapıldığı da ortaya çıkmıştı.

ABD’den TikTok’a yasak geldi!

Donald Trump tarafından imzalanan bir kararname ile ülke genelinde TikTok‘un yasaklanması kararlaştırıldı. Fakat bu kararın uygulanması için 45 günlük bir müddet bulunuyor. Kararnamede aşağıdaki sözlere yer verildi:

“Çin hükümeti tarafından denetim edilen uygulamaların yaygınlaşması ABD ulusal güvenlik, dış siyaset ve iktisadını tehdit etmeye devam ediyor. ABD, ulusal güvenliğini korumak için TikTok‘a karşı agresif tedbirler almalı.”

Öte yandan ek bir kararname ile yeniden Çin merkezli Wechat platformunun da ABD genelinde yasaklandığı açıklandı.

Konuyla ilgili bir paylaşım yapan gazeteci Andrew Feinberg, liderin imzaladığı kararnamenin ayrıntılarını Twitter hesabında duyurdu. 

INBOX: @realDonaldTrump has signed an executive order to ban TikTok in 45 days. pic.twitter.com/1zR4HgCPVj

Alınan kararların 45 günlük müddet koşuluna bağlanması ise farklı. Çünkü Microsoft’un TikTok‘u satın alma görüşmelerinin 15 Eylül’e kadar biteceği açıklanmıştı. Bu müddet içinde TikTok‘un ABD operasyonlarının Microsoft’a satılma ihtimali de bulunuyor.

Casusluk savları bulunuyor

Çin merkezli toplumsal medya platformu TikTok‘un ABD’de yasaklanmasının arkasında kullanıcı datalarını gizlice toplayıp Çin devletine verdiği argümanları yer alıyor. Çin ABD tansiyonundan etkilenen markalardan biri olan TikTok ise bu tezleri kesin bir lisanla yalanlıyor.  

Başa dön tuşu