Neden Mozilla Firefox’a Bir Şans Vermelisiniz?

İnternete erişebilmek için kullanılan internet tarayıcıları büyük bir değer arz ediyor. Sonuçta bu uygulamalara şifrelerimizi kaydediyoruz, yeri geldiği vakit kredi kartı bilgilerimizi giriyoruz. Bu bağlamda en çok tercih edilen iki internet tarayıcı Google Chrome ve Mozilla Firefox.

“Neden Google Chrome?” ya da “Neden Mozilla Firefox?” sorusunun kesin bir yanıtı yok. Her kullanıcı, kendisine daha uygun bulduğu internet tarayıcısını kullanıyor ve bir müddet sonra bu bir alışkanlık haline geliyor. Bu alışkanlık, uzun müddetli kullanım sonunda değiştirilemiyor ve uzun yıllar boyunca tıpkı internet tarayıcısı kullanılmaya devam ediliyor. Bu haberimizde ise Mozilla Firefox'a baht vermeniz için kimi ayrıntılardan bahsedeceğiz.

Google, her şeyden evvel büyük bir teknoloji devi birden çok alanda hizmet veriyor. Google'ın bu hizmetlerinden bir tanesi de reklamlar. Bu hizmetle birlikte Google, kullanıcı datalarından faydalanarak kullanıcılara özel reklamlar veriyor. Bu aslında düzgün bir durum olarak görülebilir lakin dataların kullanılması, tüm internet kullanıcıları için çok büyük bir sorun. Dataları kullanan şirketin Google olması da kullanıcıların içini rahatlatmıyor.

Mozilla ise Google'a oranla biraz daha küçük bir şirket. Üstelik kullanıcı dataları Mozilla için rastgele bir şey tabir etmiyor. Kar gayesi gütmüyorlar ve farklı bir hizmette sunmuyorlar. Bu yüzden Firefox kullanırken, datalarınızın kullanılmayacağını zira bunun bir işe yaramayacağını biliyorsunuz.

Firefox'un avantajlarından bir tanesi ise, alınan tedbirler. O denli ki Mozilla Firefox, internet sitelerinin kullanıcıları izlemelerini engelliyor. Üstelik bunu Facebook için de yapıyor ve ufak bir uzantı sayesinde Facebook'un datalarınızı izlemesinin önüne geçebiliyorsunuz.

Temelde, Google Chrome ve Mozilla Firefox'un dizaynının birbirlerine çok yakın olduğunu söylemek mümkün. Ayrıyeten Google Chrome'dan Mozilla Firefox'a geçiş yaptığınız takdirde, internet kullanım tecrübeniz değişmiyor. Google Chrome'da kaydedilmiş olan bilgilerinizi otomatik olarak Firefox'a aktarabiliyorsunuz. 

Tüm bunların yanı sıra Google Chrome'da kullandığınız eklentileri de Mozilla Firefox da kullanabiliyorsunuz. Bu eklentilerin geliştiricileri, aslında her iki internet tarayıcısı için de versiyonlar yayınlıyorlar ve bu sayede hangi tarayıcıyı kullanırsanız kullanın, neredeyse tüm eklentileri ortak olarak kullanabiliyorsunuz.

Tüm bu avantajlarla birlikte şayet Mozilla Firefox'a bir baht vermek isterseniz, burada bulunan ilişkiyi kullanabilirsiniz. 

Başa dön tuşu