Bilgilerinizi Kaybetmeden Nasıl Tarayıcı Değiştirisiniz?

Kullandığınız internet tarayıcısını değiştirmek isterken kıymetli bir meseleyle karşılaşabilirisiniz. Size özel bir hale gelen, şifrelerinizi ve form datalarınızı hatırlayan, onlarca favori web sitesi eklediğiniz bir tarayıcıyı bırakmak güç.

Bu durumdaki kullanıcılar için nasıl data kaybetmeden tarayıcı değiştirebileceğinizi ekran manzaralarıyla anlatıyoruz.

 • İçeriğimizde, Chrome kullanan bir kullanıcının Firefox, Safari ve Opera tarayıcılarına nasıl geçiş yapabileceğini adım adım gösteriyoruz.

Google Chrome'dan Firefox'a nasıl geçilir?

 • Firefox'u indirin, kurulumunu yapın ve tarayıcınızı açın. Adres çubuğunun sağ tarafında yer alan “Kütüphane” butonunu kullanarak “Yer imleri”, akabinde da “Tüm yer imlerini göster” seçeneğini izleyin.

 • Daha sonra karşınıza gelen ekranda üst kısımda yer alan yıldıza basın ve “Başka bir tarayıcıdaki bilgileri içe aktar” seçeneğini seçin. Akabinde gelen ekranda bilgileri hangi tarayıcıdan aktarmak istediğinizi ve hangi dataları aktarmak istediğinizi belirtmeniz gerekecek.

 • İşlem tamam, istediğiniz tüm datalar bu adımlardan sonra Firefox'a muvaffakiyetle aktarılmış olacak.

Google Chrome'dan Opera'ya nasıl geçilir?

 • Chrome'dan Opera'ya geçiş süreci Firefox'a nazaran biraz daha kolay. Opera'yı birinci yüklediğinizde karşınıza gelen sayfadan yer imleri kısmına girin, ayarlar sayfasına yönlendirileceksiniz.

 • Burada tekrar hangi bilgilerinizin datalarınızın hangi tarayıcıdan aktarılacağını seçerek ilerleyin.

 • Hepsi bu kadardı, başka tarayıcıdaki datalarınız bu süreçlerden sonra muvaffakiyetle Opera'ya aktarılmış olacak.

Google Chrome'dan Safari'ye nasıl geçilir?

Chrome'dan Safari'ye geçiş basamağı öteki iki tarayıcıdan biraz farklı. Safari, birinci açıldığı anda size sormadan Chrome datalarınızı içeri aktarıyor ve akabinde bunun tutulup tutulmaması istikametinde size bir soru yöneltiyor. Yani Safari'ye geçmek için yapmanız gereken ekstra bir süreç yok. Eski bilgilerinizi Safari'de görmek istemiyorsanız da “Saklama” butonuna basmanız kâfi olacaktır.

Daha sonra tekrardan farklı bir tarayıcıdan Safari'ye bilgilerinizi aktarmak isterseniz bunu manuel olarak da yapmanız mümkün.

 • Safari'ye girip, üst menüden Evrak -> Şuradan içe aktar adımlarını izleyerek hangi tarayıcıdan bilgi aktaracağınızı seçebilirsiniz. Akabinde gelen ekranda hangi dataları aktarmak istediğiniz sorulacak ve süreç tamam.

Chrome'da kayıtlı şifreler, öteki tarayıcılara nasıl aktarılır?

Google Chrome'un şifre kaydetme özelliğini sık kullanan biriyseniz, yeni bir tarayıcıya geçişiniz biraz daha sıkıntı olabilir. Firefox üzere birtakım tarayıcılar yer imlerini içe aktarırken şifreleri de alıyor olsa da birçok vakit bu şifreleri diğer bir tarayıcıya aktarmanızın imkanı yok. Şifreleri yalnızca .csv formatında dışarı aktarmak ise mümkün.

Chrome'da kayıtlı şifreleri .csv formatında dışa aktarma:

 • Kayıtlı şifrelerinizi dışarı aktarmak için birinci olarak Chrome menüsünde sağ üst kısımda yer alan üç noktadan ayarlar kısmına girmelisiniz. Oradan “Şifreler” kısmına girip, “Kayıtlı şifreler”in karşısında yer alan üç noktadan “Şifreleri dışa aktar” seçeneğini seçin.

 • Bu etaptan sonra şifrelerinizin açıkça görülebilir bir halde .csv formatında bir tabloya dönüştürüleceği ihtarını göreceksiniz. Uyarıyı okuyup kabul ettiğinizde şifreleriniz bilgisayarınıza inmiş olacak.
 • Elde ettiğiniz .csv belgesini rastgele bir tarayıcıda içe aktarmak mümkün değil fakat 1Password yahut Lastpass üzere uygulamalarda kullanabilirsiniz.

Chrome'dan başka tarayıcılara en kolay geçişi nasıl yapabileceğinizi anlattığımız içeriğimizin sonuna geldik. Bir öbür rehberde görüşmek üzere 🙂

Başa dön tuşu