Netflix, ‘Fiziksel Aktivite’ Verilerini Toplama İzni İstiyor

Görünen o ki Netflix, Android akıllı telefon kullanıcılarının karşısına “fiziksel aktivite” datalarını toplama müsaadesi almasını isteyen bir bildirim çıkarıyor. Şirket bunun neden yapıldığına dair bir açıklama yaptı, fakat muhakeme insanlara pek mantıklı gelmiyor.

Twitter kullanıcısı @BetoOnSecurity yeni müsaadeleri birinci fark eden kişi oldu. Resmi Netflix Twitter hesabına, şirketin neden fizikî aktivite datalarına muhtaçlık duyduğunu soran bir ileti gönderdiler.

Daha sonra, şirketten bir açıklama geldi. Netflix, testin bir kesimi olarak fizikî aktivite bilgilerini topladığını doğruladı. Netflix, verilerin kullanıcılar “hareket halindeyken” görüntü kalitesini yükseltmek için kullanılacağını açıkladı.

“Üyelerimize daha uygun bir tecrübe sunmak için daima olarak test yolları uyguluyoruz. Bu, bir üye yoldayken görüntü oynatma kalitesini nasıl artırabileceğimizi görmek için yapılan bir testin kesimiydi. Testte sırf birtakım hesaplar var ve şu anda kullanıma sunma planımız yok.”

Açıklama epeyce zararsız görünüyor ancak başlardaki soru işaretlerini gidermek için kâfi değil. Şirketin bir yerden başkasına seyahat yapan kullanıcılar ile bu hareket sırasında görüntü akışı kalitesi ortasında bir münasebet olup olmadığını incelemekte olduğunu varsayıyoruz. Fakat, durum buysa, Netflix’in bu noktada akıllı telefon temas donanımını denetim etmediği için bu mevzuda nasıl bir şey yapabileceği pek açık sayılmaz.

Netflix'in bu dataları, hareket halindeyken görüntü izleyen kullanıcıların ne yaptıklarını incelemek için kullanması çok daha muhtemel görünüyor. Netflix, verileri müşterileri daha yeterli tanımak için de kullanıyor olabilir.

Başa dön tuşu